Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Falešný lékař z Jemenu

BENEŠOVSKO - Za podvod hrozí pachateli vězení. 

Policisté z Benešova se od 13. července 2023 zabývají dalším případem podvodného jednání na internetu. Na ty se obrátila 48letá žena, která má za sebou velmi nepříjemnou osobní zkušenost.

Na konci června byla na sociální síti oslovena neznámým mužem, který jí uvedl, že je lékař z Texasu a nyní pracuje pro OSN v Jemenu.  Následně spolu začali pravidelně komunikovat.
V průběhu komunikace se poškozená od údajného lékaře dozvěděla, že muž pracuje pro OSN jako lékař již několik let a nyní pobývá v Jemenu. Později se ale komunikace změnila a lékař se ženě svěřil, že je ve v zajetí ve věznici v Turecku. Ženu požádal a následně i přesvědčil, aby za něj zaplatila poplatky za pojištění jeho odjezdu přes Turecko do Prahy, kam za ní přiletí a peníze jí vrátí. Dále jí uvedl, že má 13letého syna, a proto se chce z války dostat.

Následně žena začala komunikovat s další osobou, údajným generálem z Jemenu, kterému měla žena peníze zaslat. Celkem ve 2 platbách pak žena odeslala přes 300 tisíc korun. 

Poté se podvodník ozval ještě jednou, kdy pod záminkou zajetí v Turecku požadoval další zaslání peněz, na to už podvedená žena nereagovala a celou věc oznámila na linku policejní služebně.
V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za což pachateli hrozí, v případě dopadení, až 5letý trest odnětí svobody.

Nestaňte se obětí podvodníka i vy! Neposílejte peníze nikomu, koho "znáte" pouze z virtuálního prostředí a  prostředí internetu, kde si nemůžete ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás peníze a okrást vás.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
19. července 2023

vytisknout  e-mailem