Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Falešný bankéř

KLATOVSKO - Pachatel chtěl vyvolat v ženě pocit, že ochraňuje její finance. Doporučení, jak nebýt další obětí podvodníků. 

Policisté z oddělení hospodářské kriminality prověřují podvod, kdy se pachatel vydával za bankéře a klamným způsobem vylákal od poškozené 450 000 Kč.

Počátkem měsíce srpna telefonicky kontaktoval ženu neznámý muž, který se vydával za pracovníka bezpečnostního oddělení banky a ona sama muži sdělila, v jakém peněžním ústavu má účet.

O hodinu později volal neznámý muž s tím, že je z uvedené banky a tvrdil, že někdo chce čerpat její přednastavený úvěr a instruoval ji, aby se přihlásila do svého účtu a zabránila takto jeho vyčerpání.

Žena uvedla, že údaje k přihlášení nezná a muž ochotně poslal na její e-mail zprávu s bezpečnostním kódem k obnovení hesla ke vstupu do internetového bankovnictví. Následně žena bezpečnostní kód falešnému bankéři nadiktovala a tento řekl, že bude zřejmě volat policie a další zástupce jiné banky.

Pachatel ženu navedl, aby dojela na pobočku do jiného města, kde bude čerpat úvěr z důvodu, aby tento nebyl poskytnut jiné osobě. Žena skutečně dojela na jinou pobočku, kde v peněžním ústavu vybrala 300 000 Kč v hotovosti a 150 000 Kč vybrala z peněžního bankomatu.

Podle dalších telefonických pokynů pachatele žena uvedenou částku postupně vložila do bitcoinmatu na dvacet kryptoměnových peněženek v celkové částce 450 000 Kč.

Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Doporučení:

Nereagujte na podvodníky, můžete přijít o svoje úspory!

  • Skutečný bankéř nikdy telefonicky klienty nekontaktuje, nežádá přístupová hesla a kódy do internetového bankovnictví.
  • Falešný bankéř  chce ve vás vzbudit důvěru a pocit, že  pomáhá ochránit finance na účtu. Pachatel telefonuje pod záminkou napadení vašeho účtu či podezřelé transakce a představuje se jako pracovník banky nebo policista. Policisté zaznamenali případy, že pachatelé volají z čísla podobného nebo stejného, jako má vaše banka či policie. Po vyvolání pocitu důvěry přesvědčí útočník poškozené k převedení peněz na účet, jenž patří jemu.
  • Nesdělujte neznámé osobě, v jakém peněžním ústavu máte účet.
  • Podezřelé může být, že pachatel udržuje s poškozeným několik dlouhých telefonických hovorů.
  • Pro případ možného podvodu, tak komunikaci s útočníkem zálohovat – doklady o platbách, zprávy na e-mail a další materiály a takto zabránit zničení a vymazání důkazů.

OCHRAŃTE SVOJE ÚSPORY:

Pokud někdo žádá jménem vaší banky nebo Policie ČR přístupové údaje do internetového bankovnictví nebo o platební kartě či platební transakci z důvodu podezřelého útoku na účtě – okamžitě kontaktujte nebo osobně navštivte příslušnou banku, kde si ověříte pravdivost tvrzených informací nebo oznamte případ na Policii ČR na číslo 158.

nprap. Dana Ladmanová

11. srpna 2022

vytisknout  e-mailem