Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Falešní bankéři útočí

J.Hradec – Dačice-Občané buďte ostražití a jednejte s rozumem! 

Dačičtí policisté řeší další  z případů  podvodného vylákání finančních prostředků prostřednictvím falešného bankéře. Neznámý pachatel se v období od 23. června do 24. června  snažil několika telefonáty na  MT poškozené z Dačic, z různých telefonních čísel, podvodně vylákat její finanční hotovost. Nejdříve vystupoval jako pracovník ČSOB, následně jako pracovník  České spořitelny pod legendou, že si na  občanský průkaz  poškozené někdo pokusil založit spotřebitelský úvěr. Poté po ženě  požadoval, aby vybrala peníze ze svého účtu u České spořitelny, které měla dovézt a vložit do bankomatu v Igy centru v Českých Budějovicích za účelem vytvoření nového bezpečného elektronického účtu…??? Poškozená své  peníze v celkové částce 234 300 korun skutečně vybrala a měla v úmyslu peníze odjet vložit do bankomatu dle návodu.  Poté jí v několika případech  volal muž, který se velmi přesvědčivě představoval jako kriminalista Hrdlička z Prahy 10, jenž uváděl, že pátrají po pachatelích internetových  podvodů.  Ženě řekl,  jak má postupovat přesně podle instrukcí, aby k finanční škodě nedošlo.   Majitelka účtu naštěstí při cestě vozidlem  do Č. Budějovic, společně se svým manželem,  zastavili na obvodním oddělení policie v Dačicích  a když policistům sdělila, co se jí stalo  a kam s penězi hodlá jet, ihned bylo mužům zákona na základě svým zkušeností  jasné, že se jedná o internetový podvod. Ženě vše vysvětlili a takto jí  policisté uchránili z účtu vybrané peníze.

Takové štěstí však neměla jiná žena z Dačic, která v době mezi 18. červencem a 21. červencem komunikovala prostřednictvím telefonu a aplikace WhatsApp s údajným pracovníkem bankovního domu Equa bank a pod legendou ohrožení finančních prostředků na jejím bankovním účtu vybrala dle pokynů neznámého volajícího  za pomoci obdržených QR kódů  nejméně ve čtyřiceti případech hotovost v celkové výši 1 019 000 korun, která vložila do bitcoinmatů na území Českých Budějovic. Poté byl blíže nezjištěný objem BTC odeslán na peněženky různých adres. Tento případ podvodu řeší jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality.

Občané, buďte ostražití a peníze ze svých účtů pod jakoukoliv záminkou nevybírejte!  Zavolejte ihned svému osobnímu bankéři a informujte ho o Vaší situaci,  případně volejte  tísňovou linku policie 158.  

por. Mgr. Bc. Hana Bílková Millerová, jh.pis@pcr.cz

22. července  2022

vytisknout  e-mailem