Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Falešní bankéři opět na scéně

NÁCHODSKO/JIČÍNSKO – Poškozený muž a poškozená žena přišli o téměř tři čtvrtě milionu. 

Náchodští a Jičínští kriminalisté aktuálně šetří 2 případy podvodu, kdy se zatím neznámí podvodníci vydávali za falešné bankéře. Poškozený 28letý muž vložil nemalé peníze do bitcoinmatu, poškozená 47letá žena je zaslala na jiné bankovní účty.

Ženu z Jičínska kontaktoval muž vydávající se za pracovníka banky ve středu 16. srpna. Oznámil ji, že na jejím bankovním účtu došlo k předschválení půjčky a podezřelému pohybu plateb. Aby žena o peníze nadále nepřicházela, je potřeba o předschválenou půjčku přes mobilní aplikaci doopravdy zažádat, bankéř bude podezřelé pohyby na jejím, pravděpodobně napadeném, účtu i nadále sledovat a v případě, že k nim nebude docházet, půjčku následně vrátí na účet banky. Po celou dobu ji bude nápomocen na telefonu a jednotlivé kroky spolu budou konzultovat. Žena finanční prostředky z půjčky do 10 minut na svůj účet obdržela a podle instrukcí „ochotného bankéře“ zaslala několik transakcí v různých částkách na různé účty. Celkem tak přišla o téměř čtvrt milionu korun.

Druhý případ, v němž figuruje falešný bankéř, se odehrál včera. Poškozeného muže z Náchodska kontaktoval bankéř po 13. hodině, v 1 v noci už on sám kontaktoval policii.

I tento muž měl mít na své jméno podanou žádost o úvěr. Jelikož poškozený žádnou žádost nepodával a o úvěr zájem neměl, byl bankéřem informován, že někdo musel zneužít jeho identitu, ať si zkontroluje, zda má u sebe občanský průkaz. Následně poškozeného muže přepojil na jiné oddělení, kde s ním celou věc odborníci dořeší. Mezitím muž obdržel také email, kde mu byl přidělen manažer bezpečnosti a základní instrukce od bezpečnostního oddělení. Manažer poškozenému sdělil, že by pachatelem možného podvodu mohla být jeho bankéřka, která jeho identitu zná, proto nesmí komunikovat a kontaktovat pobočku v Náchodě, musí dojet do Hradce Králové, respektive na jakoukoliv “neutrální“ pobočku, kde si musí vybrat hotovost v určité výši. Mezitím manažer zablokuje další možnost uzavření úvěru. Následně byl manažerem kontaktován také přes Viber, kdy měl poškozený očekávat zprávu od banky s dalšími instrukcemi. V této zprávě byl instruován, že terminál k návratu jeho financí se nachází v Pardubicích, kam muž v celkem 19 platbách vložil téměř půl milionu korun. Poté byl manažerem ujištěn, že pro záchranu financí udělal vše, a proto byl případ bezpečnostním oddělením předán kriminální policii, která celou věc dořeší. Po pozorném prostudování emailu, si 28letý muž všiml, že údaje v něm nejsou zaslány z oficiálního účtu banky, proto ještě v noci navštívil policejní oddělení, kde celou věc oznámil.

Jičínští a náchodští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za což pachateli v případě dopadení hrozí až 5letý trest odnětí svobody.

Přečtěte si důležité informace a nestaňte se obětí podvodníka.

por. Ing. Eliška Pospíšilová
18.8.2023, 12:55

vytisknout  e-mailem