Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Expertní pracoviště policie získalo akreditaci

Jihočeský kraj - Kriminalističtí technici a experti získali v těchto dnech pro své specializované pracoviště jihočeské policie akreditaci v moha oborech forenzního zkoumání. (Hlasová schránka 974 221 116) 

Odbor kriminalistické techniky a expertíz Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje získal v únoru 2011 osvědčení o akreditaci. To udělil Český institut pro akreditaci. Akreditace jinak také „dání důvěry“ opravňuje toto vysoce specializované pracoviště jihočeské policie poskytovat odborná stanoviska a interpretovat výsledky zkoušek a to v mnoha forenzních oborech, jako například:

- zkoumání stop obuvi a porovnávacího materiálu
- grafické expertízy zkoumání ručního písma jako podpisy i souvislé texty
- zkoumání nástrojů a jejich stop
- měření odporu spouště střelných zbraní
- zajišťování daktyloskopických stop a komparační analýza otisků
- zkoumání žárovek z míst dopravních nehod

mrtvá žena požár.jpg
Pracovníci těchto laboratoří nejen zkoumají zajištěné stopy z místa činu, ale také sami pracují v terénu, například při objasňování nejzávažnějších trestných činů. Odbor kriminalistické techniky a expertíz PČR tak patří mezi nejprestižnější laboratoře v České republice, jako jsou Národní referenční laboratoř DNA Praha, Puncovní ústavy, Zdravotní ústavy aj. Toto jihočeské expertní pracoviště zpracovává tisíce znaleckých posudků ročně.

Místo činu - Muzeum PČR.jpg                   Místo činu - Muzeum PČR
Své služby poskytuje především orgánům činným v trestním řízení, a to v oblasti zajišťování důležitých důkazů pro soudní líčení. Odbor zpracovává znalecké posudky v oblasti daktyloskopie, mechanoskopie, genetiky, chemie či počítačových expertíz. Vysoká kvalita práce je na tomto pracovišti nutností, ale i standardem.

Získáním akreditace prokazuje toto pracoviště špičkový systém práce a maximální věrohodnost a objektivitu svých znaleckých posudků. Policejní laboratoře musí prokazovat trvale vysoký standart práce, vysokou kvalifikovanost pracovníků a splňovat normy uznávané v rámci Evropské unie.
 

mjr. Mgr. Jiří Matzner, pisjc@mvcr.cz

18. února 2011

 

vytisknout  e-mailem