Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Evropský den proti vloupání

PLZEŇSKÝ KRAJ - V souvislosti s Evropským dnem proti vloupání, který připadá na 19. června, a také v souvislosti s odjezdy na dovolenou, bychom chtěli upozornit na základní preventivní zásady, které by měly přispět k tomu, aby nedošlo k vloupání do rodinných domů či bytů v době, kdy jejich majitelé tráví zasloužené chvilky odpočinku mimo svá obydlí. 

Ochraně bytu či domu bychom se měli věnovat neustále, a to již od jejího samotného zakoupení. Větší pozornost jí však věnujte v době, kdy víte, že nebudete delší dobu doma.

Je jistě na místě připomenout několik základních preventivních rad, které nejsou finančně náročné a přispějí k předcházení majetkové trestné činnosti. Nenechávejte si v domě či bytě volně uloženou větší finanční hotovost, šperky jiné cennosti. Vyplatí se investovat finanční prostředky do zabudovaných trezorů či si tyto cennosti uložit do bankovní úschovny. Nedávejte okolí najevo, že nejste doma např. zataženými závěsy nebo staženými roletami. Dalším jedním z mnoha preventivních kroků je i domluva před odjezdem na dovolenou se svým sousedem, známým na tom, aby vám pravidelně vybíral poštovní schránku, otevřel v době své přítomnosti ve vašem domě okna, navštívil vaši nemovitost občas i ve večerních hodinách a rozsvítil světla; jednoduše řečeno – aby podnikl takové kroky, které u ostatních vzbudí dojem, že je dům či byt užíván. Klíče v žádném případě neschovávejte pod rohožku nebo na místa, která by si případný pachatel mohl jednoduše natipovat.  Buďte obezřetní, komu všemu sdělíte informace o tom, že nebudete nějaký čas doma. Tyto informace sdělte vždy jen svým nejbližším a vyvarujte se jejich zveřejňování na sociálních sítích, kde mohou být snadným vodítkem pro případné pachatele.

Samozřejmostí je i celá řada zabezpečovacích prvků, o kterých můžete bližší informace získat v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která je volně ke stažení na Google Play či App Store podle toho, jaký operační program máte nainstalovaný ve svém mobilním zařízení. Preventivní projekt „Zabezpečte“ se vznikl v minulém roce jako celorepubliková aktivita Policie České republiky, jejímž záměrem je upozornit veřejnost na problematiku majetkové trestné činnosti, a zejména na možnosti jejího předcházení.

V letošním roce bude mít tento preventivní projekt své významné opodstatnění, jelikož letos vůbec poprvé přistoupila Evropská síť prevence kriminality na realizaci evropského dne, který bude vztažen ke konkrétnímu druhu kriminality. Letošní Evropský den proti vloupání připadá na středu 19. června a jeho cílem je upozornit na prevenci vztahující se k tomuto druhu protiprávního jednání.

Více informací naleznete na internetovém odkaze: https://www.stopvloupani.cz/materialy

 V minulém roce policisté v Plzeňském kraji zaevidovali celkem 160 případů vloupání do bytů, 174 případů do rodinných domů a 126 případů do rekreačních chat. I za prvních pět měsíců tohoto roku policisté přijali několik desítek oznámení o tom, že došlo ke krádežím formou vloupání  - v  88 případech do bytů, 86 případech do rodinných domů a 71 případech do rekreačních chat.

Buďte tedy obezřetní a nepodceňujte preventivní opatření a zabezpečení vašich obydlí.

por. Mgr. Pavla Burešová
17. června 2019

vytisknout  e-mailem