Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Evropský den obětí trestných činů 2024

Praha venkov - ZÁPAD - Oběti uctíme policejními majáky. 

Na 22. února připadl Evropský den obětí trestných činů, kterým je připomínána vzpomínka na Chartu práv obětí, která byla podepsána ve Velké Británii tentýž den v roce 1990.

Ve spolupráci s Probační a mediační službou ve čtvrtek 22. února 2024 ve 12 hodin minutou ticha uctíme a podpoříme oběti trestných činů. Před policejními služebnami v celé republice se navíc rozblikají majáky služebních vozidel. Ty mají symbolizovat skutečnost, že když oběť vidí blížící se majáky, ví, že přichází pomoc. Oběť tedy není bezmocná!

Cílem tohoto dne je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný úkol si klade také Probační a mediační služba, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům. Požádat o pomoc či odbornou radu mohou tyto osoby aktuálně v 74 střediscích po celé republice.

Pomoc obětem trestných činů je pro justici důležité téma, je dobré si připomenout, že i v České republice existuje rozsáhlá síť profesionálů, na kterou se může každý obrátit. Jedná se nejen o státní instituce, ale i neziskový sektor, ve kterých jsou odborníci, kteří jsou vždy připraveni citlivě řešit krizové situace, vzájemně se doplňovat a spolupracovat.

Policie České republiky má dlouhodobou zkušenost s prací s oběťmi trestných činů, disponuje speciálními výslechovými místnostmi, přičemž účelem práce ve speciálních výslechových místnostech je zabránění druhotné viktimizaci obětí trestných činů. Zvláštní specifika platí, pakliže se jedná o oběť zvlášť zranitelnou (např. senioři, děti, oběti sexuálního násilí). Dále policie poskytuje krizovou intervenci a psychologickou pomoc. Při besedách i přednáškách policie k takové problematice jsou tyto informace uváděny.

Policisté si uvědomují zranitelnost obětí trestných činů, z tohoto důvodu je jedním z cílů i zajištění lidského a citlivého přístupu k nim, také vědí, že pro ně může být těžké mluvit o tom, co se stalo. Policisté jsou připraveni poskytnout podporu těm obětem, které se k tomu teprve odhodlávají.

Důležité je se nebát a nemlčet! Požádat o pomoc Policii České republiky může kdokoliv na tísňové lince 158 nebo na jakékoliv policejní služebně.

Připomeňme si, že neJSME bezMOCNÍ!

Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů.

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – Západ
22. února 2024

vytisknout  e-mailem