Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Ekzém a Elasťák

Kriminalisté z 5. oddělení Prahy I mají za sebou dvě úspěšné realizace proti výrobcům pervitinu. 

Realizace „Ekzém“

Jako první skončil v poutech detektivů třiačtyřicetiletý muž, který se svými kumpány ve velkém vyráběl a dále distribuoval drogu pervitin. K výrobě docházelo v budově bývalého vepřína na Mělnicku, ve kterém se nacházely tři kompletní větší varny pervitinu. Během prohlídky jiných prostor kriminalisté v objektu nalezli velké množství různých chemikálií v řádu stovek kilogramů a stovek litrů, ( např. 170 kg hydroxidu sodného, 108 litrů kyseliny fosforečné, 156 litrů kyseliny chlorovodíkové, 534 litrů toluenu, 4,5 kg červeného fosforu...) určených k výrobě drogy a dále více než 2,7 kg prekursoru EFEDRIN, ze kterého by šlo vyrobit více než 2,145 kg čistého pervitinu (hodnota přes 2 mil. Kč). Množství chemikálií a dalších předmětů určených k výrobě bylo tak velké, že museli o pomoc při odvozu požádat hasiče, kteří jim ochotně vyšli vstříc. V objektu pak dále nalezli střelivo různých ráží a ve vozidle s chemikáliemi zaparkovaném v objektu také ostrý samopal Sa 26.

Při domovní prohlídce v bytě hlavního pachatele nalezeni přes 550 gramů již hotového pervitinu (hodnota cca 550 tis,. Kč), ze kterého by šlo vyrobit cca 2750 dávek pervitinu.

V první fázi realizace v polovině února byli při odjezdu z objektu zásahovou jednotkou zadrženi hlavní podezřelý  a jeho pomocník a po nashromáždění dalších důkazů pak v druhé fázi realizace kriminalisté zadrželi na začátku května další 3 osoby, které mu s výrobou pervitinu různým způsobem pomáhaly (dovoz a odvoz chemikálií, předmětů a nakonec i drog, pomoc při výrobě, úklid po výrobě, práce při budování a úpravě varen apod.). Zadržena byla nakonec i jeho manželka, která byla obviněná z legalizace výnosů z trestné činnosti, neb věděla, že peníze které užívá, pocházejí z trestné činnosti. I u té pak byl nalezen pervitin.

Třiačtyřicetiletý muž a jeho pomocníci byli obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a vzhledem k tomu, že tento čin spáchali ve velkém rozsahu, hrozí jim až dvanáct let za mřížemi. Manželka hlavy skupiny byla obviněna ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti a hrozí jí v případě odsouzení až osm let. 

 Realizace „Elasťák“

Při této akci detektivové zadrželi organizovanou skupinu šesti osob, která zejména na území hl. m. Prahy vyráběla a distribuovala pervitin, přičemž hlavou celé skupiny byl třiačtyřicetiletý muž, který zastřešoval a řídil chod skupiny a samotnou výrobu pervitinu tím, žezajišťoval finanční prostředky a obstarával předměty a chemikálie na výrobu drog. Dále na Karlovarsku a na území Polska obstarával léčiva obsahující prekursor pseudoefedrin, přičemž další dva spolupachatelé zprvu v rámci organizované skupiny plnili kurýrní a servisní úkoly v podobě přepravy součástí laboratoře, přepravy a dodání prekursorů a poskytování prostor pro výrobu pervitinu. První z nich pak navíc zajišťoval odvoz a likvidaci odpadních produktů a druhý na svůj živnostenský list nakupoval předměty a chemikálie, přičemž v průběhu času se oba dva sami vypracovali do role tzv. vařičů.  Na výrobě pervitinu se podílela i šestadvacetiletá partnerka hlavního obviněného, která dle potřeb zajišťovala potřebné věci k výrobě (např. led, technický benzín, louh), založila bankovní účet, na který její muž ukládal a následně opět vybíral finanční částky v řádech desetitisíců, a ze kterého byly hrazeny i krátkodobé podnájmy prostor, určených k výrobě pervitinu. Další   obviněnou je také dvacetiletá přítelkyně jednoho z „vařičů“, která při výrobě pervitinu pomáhala tím, že dle jeho instrukcí něco držela, vylévala, uklízela po varu, a část vyrobeného pervitinu i sama prodávala, přičemž hlavní obviněný jako odměnu ostatním poskytoval peníze nebo vyrobený pervitin.

Během realizace zajistili pět varen pervitinu, více než 1,3 kg prekursoru EFEDRIN, již vyrobený pervitin a látka na jeho ředění, dále také marihuana a morfin.

Všichni byli obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a v případě odsouzení můžou strávit za mřížemi až deset let. Většina z nich je stíhána vazebně. 

por. Bc. Richard Hrdina - 29. května 2023

vytisknout  e-mailem