Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Dvě shromáždění v jednom místě a čase

TEPLICKO, KRUPKA - Sedm lidí je podezřelých z přestupků a trestných činů, šest lidí bylo zraněno  

Oznámeného shromáždění se v sobotu 9. dubna 2011 v Krupce na Teplicku zúčastnilo zhruba 150 osob. Protestního náboženského shromáždění se zúčastnilo zhruba 500 osob. Do bezpečnostního opatření bylo nasazeno cca 700 policistů z Ústeckého a Libereckého kraje a z Prahy. Pořádkové jednotky přitom tvořily víc než polovinu z tohoto počtu. Ostatní byli policisté z dopravní služby, kriminální policie, cizinecké policie, odborníci na spojovací a záznamovou techniku, členové Antikonfliktního týmu, Městská policie a další.  
           
Během pochodu DSSS po předem stanovené trase obsadili účastníci náboženského shromáždění vstup do ulice Karla Čapka. Účastníci protestního náboženského shromáždění se tedy v tu chvíli nacházeli na trase předem oznámeného a nezakázaného shromáždění a pochodu DSSS, který byl oznámen dříve, než náboženské shromáždění místních Romů. Policisté vyzvali osoby, které ulici přehradily, aby opustily určený prostor. Tato výzva se po deseti minutách znovu opakovala. Když ani po druhé výzvě nebyla ulice uvolněna, dostala pořádková jednotka rozkaz k zákroku. Za použití policejní pyrotechniky se zvukovým a světelným efektem byla ulice během několika málo minut uvolněna. Během pochodu ulicí Karla Čapka policisté předvedli celkem čtyři osoby kvůli podezření ze spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy. Jedna z předvedených – 23letá účastnice bohoslužby - při tom měla u sebe půlmetrový kůl.  
 
 Policisté ve spolupráci s městským úřadem během uplynulého týdne žádali opakovaně organizátory protestního náboženského shromáždění, a v průběhu sobotního dopoledne i přítomné církevní hodnostáře, aby si pro konání bohoslužby vybrali jiné místo, nechali již dříve oznámený a nezakázaný pochod po stanovené trase projít, a zabránili tak možnému násilí. Organizátoři jiné místo odmítli, faráři s policií nekomunikovali.
 
 Aby bylo zajištěno, že bude postihováno případné nezákonné jednání účastníků oznámeného shromáždění DSSS, monitorovala a dokumentovala Policie ČR pečlivě pochod a projevy řečníků.  Jednoho z řečníků zadrželi na zpáteční cestě k nádraží policisté z pořádkové jednotky kvůli projevům rasové nesnášenlivosti během  jeho proslovu u areálu Delta. (Podrobnější informace k protiprávnímu jednání zadrženého muže poskytneme v pondělí 11. dubna.)  Během zákroku pořádkové jednotky, při němž byl podezřelý muž zadržen, se měl ještě další muž dopustit trestného činu násilí proti úřední osobě a jiný muž přestupku neuposlechnutí výzvy. Všichni tři podezřelí muži byli předvedeni k podání vysvětlení. Video i audio záznamy bude policie v průběhu následujících dnů a týdnů vyhodnocovat a zkoumat.  
 
Během bezpečnostního opatření bylo šest účastníků  obou shromáždění zraněno. Šlo o popálení policejní pyrotechnikou, pohmožděniny a tržné rány. Těmito událostmi se bude zabývat odbor vnitřní kontroly krajského policejního ředitelství, aby bylo zjištěno, zda se některý z policistů během zákroku nedopustil protiprávního jednání. Nikdo ze zakročujících policistů zraněný nebyl.
 
V některých sdělovacích prostředcích se během sobotního odpoledne objevily informace o zranění jednoho z farářů. V sobotu večer ho policisté vyhledali u něj doma na Litoměřicku- pan farář je v pořádku, žádné zranění neutrpěl.
 
mjr. Mgr. Jarmila Hrubešová
10. dubna 2011
 

vytisknout  e-mailem