Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Dvě shromáždění na Šluknovsku

DĚČÍN - Tisková zpráva ke shromážděním ve Varnsdorfu a Rumburku 

Šestadvacátého srpna proběhly ve Varnsdorfu a Rumburku dvě protestní akce, na nichž se shromáždili především místní občané, aby vyjádřili svou nespokojenost s narůstající majetkovou a násilnou kriminalitou v těchto regionech. První z nich začala ve čtyři, druhá pak v pět hodin odpoledne. 
 
Vzhledem k tomu, že nebyla vyloučena účast extremistických skupin, ani narušení veřejného pořádku, připravila policie na tuto akci bezpečnostní opatření. Jeho primárním cílem bylo působit preventivně a přesvědčit občany ke vzájemné toleranci. Tím zabránit i k dalšímu nárůstu již tak dost napjaté atmosféry v regionu. Od odpoledních hodin také kontrolovala automobily kvůli možné přítomnosti zbraní či předmětů jako zbraní použitelných. Na celém opatření se podílely více než dvě stovky policistů z děčínského okresu, pořádkové jednotky z Ústí nad Labem, Liberce a speciální pořádkové jednotky z Prahy. Ta zde již třetím dnem pomáhá při obchůzkové policejní činnosti v rizikových lokalitách. Podstatnou roli hráli při opatření policisté z antikonfliktního týmu, kteří uklidňovali situaci před setkáním, při něm i v případech narušení veřejného pořádku. Kromě služby pořádkové policie byli přítomni i policisté dalších služeb, dopravní či kriminální policie a vyšetřování.

Obě shromáždění začala podle předpokladu a proběhla bez vážnějších incidentů. Ve Varnsdorfu se počet shromážděných pohyboval v řádech desítek, v Rumburku stovek osob. Po ukončení se účastníci z obou náměstí rozešli. V Rumburku se po ukončení shromáždění vydal pochod občanů směrem k problematickým lokalitám. Později se z něho oddělila skupina agresivnějších osob, proti kterým bylo nutné zakročit. Hrozilo nebezpečí, že dojde ke střetu této skupiny s dalšími obyvateli města. Vzhledem k přítomnosti žen a dětí zvolili dobu a místo zákroku tak, aby minimalizovali riziko ohrožení nezúčastněných osob. Kolem půl deváté večer se situace zklidnila a poslední demonstrující se rozešli do svých domovů.
 
Během zákroku bylo na osobní svobodě omezeno několik osob z řad agresivní skupiny. Některé z nich byly předvedeny pro přestupky proti veřejnému pořádku, další zadrženy pro podezření ze spáchání trestného činu. Během kontrol bylo zadrženo pět předmětů použitelných jako zbraň. Policisté budou situaci i nadále monitorovat a v případě potřeby přijmou další opatření směřující k zajištění bezpečnosti v regionu.
 
 
 
por. Bc. Vojtěch Haňka
tiskový mluvčí
26.08.2011
 

vytisknout  e-mailem