Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Dva případy nálezu munice

KOLÍNSKO – Nikdy nijak nemanipulujte s nalezenými municemi, nechte to na policii! 

Policisté upozorňují všechny občany, kteří naleznou věc připomínající munici, aby s ní nijak nemanipulovali a ihned zavolali policii. 

Během dvou dnů přijali operační důstojníci na lince 158 oznámení o nalezených municích, ti neprodleně vyslali hlídky na místo.

První případ byl oznámen 11. dubna po osmé hodině ranní, kdy 60letý muž při výkopových pracích na zahradě u domu v Cerhenicích našel starou munici. Oznamovatel zavolal na tísňovou linku policie, která přijela společně s pyrotechnikem. Ten určil, že se jedná o nevystřelenou kulometnou munici „mauser“ o váze dvacet kilogramů.

Ukázkový příklad, jak byste se neměli zachovat při nálezu předmětu připomínající munici, se odehrál 12. dubna. V tento den, v půl osmé večer, vyjížděli policisté do Bečvár, kde 36letý muž našel detektorem kovů u Mukařova kovový váleček velký asi čtyři centimetry. Nález si odnesl domů a na internetu zjistil, že by se mohlo jednat o část granátů. Teprve poté kontaktoval policii. Policisté váleček zajistili a muže poučili o nebezpečnosti jeho manipulace.

Obě munice byly pyrotechnikem odvezeny k bezpečné likvidaci. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a evakuace osob a okolí nálezu nebyla nutná.

Co dělat, když naleznete nevybuchlou munici:

Pokud kdekoliv, na procházce v přírodě, při úklidu v objektech, či při výkopových pracích naleznete podezřelé předměty, u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici, či její součásti, dodržujte následující pokyny:

  • Přerušte veškeré práce!
  • S předmětem v žádném případě nemanipulujte a vůbec se ho nedotýkejte!
  • Okamžitě přivolejte Policii České republiky!
  • Podle možností a okolností do příjezdu policie zajistěte, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba!

Za žádných okolností se neobávejte nález munice oznámit. Činíte tak v dobré víře ve snaze zabránit škodám na životech, zdraví a majetku osob. I kdyby přivolaný pyrotechnik na místě konstatoval, že se o munici nejedná, nebude vám nic vyčítat, ani nemusíte výjezd P ČR hradit. Je lepší, když policie věc prozkoumá preventivně, než aby došlo k výbuchu.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Kolín
13. dubna 2021

vytisknout  e-mailem