Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Důvěřivost za necelý milión

JIČÍNSKO – Pozor na podvodníky na sociálních sítích. 

Ilustrační fotoIlustrační fotoIlustrační fotoIlustrační fotoV těchto dnech se na muže zákona obrátila čtyřicetiletá žena z okresu Jičín s tím, že se měla s největší pravděpodobností stát obětí promyšleného podvodného jednání ze strany neznámého provinilce.

Ten ji měl prostřednictvím elektronické komunikace a sociálních sítí oslovit a nabídnout jí své přátelství. Po přijetí návrhu měl svým kladným přístupem v ženě postupně získávat její důvěru. Zřejmě pod cizí identitou s cizokrajně znějícím mužským jménem spolu se smyšlenou historkou o pracovní pozici námořního inženýra ji měl přesvědčit o zaslání finančních prostředků, a to z důvodu převedení svých celoživotních úspor ve výši 250 tisíc liber na její účet. Od ženy dále získal přesnou adresu trvalého pobytu, telefonní číslo spolu s emailovou adresou. Následně po ženě měl v několika případech opakovaně požadovat uhradit finanční prostředky v celkové výši 960 tisíc korun na náklady spojené se zasláním zásilky obsahující finanční hotovost, doklady a smlouvy pro jeho budoucí podnikání. Dále měl ženě přislíbit zhodnocení její vložené finanční částky, kterou postupně zasílala na jeho bankovní účet. Do současné doby jí nebyla žádná zásilka doručena a rovněž jí nebyly vráceny zaslané finanční prostředky.

Podvodník se tak měl dopustit zločinu podvod, za který mu v případě dopadení a prokázání viny hrozí vzhledem k výši způsobené škody až osmiletý trest odnětí svobody.

Podobné případy, kdy muž nebo žena toužící po lásce v dobré víře odešlou svým vyvoleným, které ovšem nikdy nespatřili, různě vysoký finanční obnos, nejsou ničím výjimečným a policisté je prověřují několikrát za rok. V případě plateb do zahraničí je velmi komplikované odhalit konkrétního pachatele těchto trestných činů.

V souvislosti s uvedenými případy policisté upozorňují:

Sociální sítě jsou velmi populární a lidé je používají jako běžný prostředek komunikace. Je však nutné být zde obezřetnější více než kdekoli jinde. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujeme, je skutečně tím, za koho se označí. Do „přátel“ by si měl každý uživatel sociálních sítí přidávat jen lidi, se kterými se zná a ověřil si jejich totožnost. Komunikace s neznámými osobami je vždy riziková, stejně jako zveřejňování přílišného množství osobních nebo citlivých informací o sobě. Pachatel si může svoji oběť vytipovat už na základě zveřejněných informací, navíc může tyto informace použít při komunikaci k navázání přátelštějšího vztahu nebo je následně použít proti oběti.

Pachatel se snaží svoji oběť nejčastěji přesvědčit o své náklonosti, citech, společném budoucím životě nebo zisku, který pro všechny vznikne, vše s cílem získat důvěru a poté pro sebe zisk tím, že mu oběť začne posílat peníze na smyšlené věci. Může se jednat například o různé poplatky, zpáteční cestu z cizí země, náklady na léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí, přesun peněz ze zahraničí.
Pokud se již někomu stane, že zašle peníze na účet podvodníka a ten se ho místo slíbené věci snaží přesvědčit k zaslání další finanční částky, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte. V situaci, kdy si člověk není jistý, pomůže poradit se se svými rodinnými příslušníky nebo skutečnými přáteli, kteří mají odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí. Pokud vznikne podezření, že došlo k protiprávnímu jednání, oznamte případ policii.

Cílem pachatele je získání důvěry, vzbuzení lítosti či soucitu a následné získání finančních prostředků, které mu oběť sama zašle na bankovní účet, a to často opakovaně. V mnoha případech je podvedeným člověk, který sám není v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.

Proto opětovně apelujeme na všechny uživatele internetových aplikací, aby v žádném případě neposílali peníze lidem, které nikdy neviděli.

nprap. Aleš Brendl
11. října 2018; 09:20

vytisknout  e-mailem