Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Důchodce vykrádal byty
Třinečtí policisté zadrželi s pomocí 19letého mladíka muže podezřelého z pokusu o vloupání do bytu. Vyrušil jej, když se vracel ze školy domů. Pronásledoval podezřelého s mobilním telefonem v ruce, naváděl na něj policisty a ti ho za chvíli zadrželi. Později se zjistilo, že nešlo o žádnou „malou rybu“, na svědomí má možná desítky bytů na Frýdecko-Místecku. Je ve vazbě, hrozí mu až 5 let vězení.
Když přicházel 19letý mladík z Třince ze školy domů, minul se několik metrů před bytem s bělovlasým, úctu vzbuzujícím starým mužem a proto jej slušně pozdravil. Sotva přišel ke dveřím, hned mu bylo jasné, že ten starý pán nebyl žádný milý dědeček, ale zručný zloděj. Dveře do bytu byly vypáčené a bylo zřejmé, kdo dveře vylomil. Nerozmýšlel se ani na chvíli a běžel za ním. Zpovzdáli ho sledoval, schovával se za sloupy, pozoroval ho přes výklady prodejen. Přitom již měl vytočenou linku 158 a komunikoval s policisty. Během několika minut je tak navedl přímo na podezřelého. Zadržený muž měl u sebe rozlamovač dveří a šroubovák. Dlouho nezapíral a přiznal, že měl skutečně v úmyslu do bytu se vloupat. Svůj čin zdůvodňoval tím, že má velmi malý důchod. Třinečtí kriminalisté ale velmi brzy zjistlili od svých polských kolegů, že jednašedesátiletý důchodce z Polského Těšína byl za takovouto trestnou činnost v Polsku již několikrát soudně trestán.
Podobným způsobem však byl před třemi týdny vykraden i jiný byt v Třinci. Přitom byl zajištěn otisk obuvi, jenž se shodoval s podešví bot, které měl zadržený muž na sobě. K tomu se však už důchodce odmítal přiznat, a tak nezbývalo, než navrhnout na něj vazbu a začít pracně zjišťovat, kolik dalších podobných případů má na svědomí.
Soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku vzal obviněného muže do vazby a kriminalisté mu před jeho eskortou do vězení odebrali kontrolní otisky prstů a bot, bukální stěry na porovnání zajištěných DNA stop. Po odeslání zajištěných vzorků na odbor kriminalistické a expertizní techniky začaly přicházet výsledky. Kriminalisté tak mohli sklízet ovoce své trpělivé práce na místech trestných činů. Při ohledání vykradených bytů vždy zajistili dostatečné množství stop a ty usvědčovaly zadrženého muže z rozsáhlé trestné činnosti. Zjistilo se, že byty v Třinci, Jablunkově a Frýdku-Místku pravděpodobně vykrádá už více jak tři roky. Kriminalisté jej podezírají, že se vloupal nejméně do 17 bytů. Přestože měl krást převážně jen drobnosti, způsobil majitelům bytů škodu za více jak 500 tisíc korun. Po vylomení dveří měl brát především šperky, peníze, elektroniku, ale i pánské a dámské oblečení, což v dnešní době již rozhodně není obvyklý artikl bytových zlodějů. Dnešní český zloděj má především zájem pouze o peníze.
Ivan Žurovec
Případ je zajímavý nejen netypickým sortimentem kradených věcí a délkou prováděné trestné činnosti. Je ukázkou naprosto excelentní spolupráce policie s veřejností při potírání trestné činnosti. V tomto konkrétním případě se občan setkal se zločinem, okamžitě vyrozuměl policii a ta se o vše ostatní ihned postarala. Ne nadarmo také bylo město Třinec v roce 2007 vyhlášeno jako nejbezpečnější město České republiky.
Tomáš Václavík, vedoucí územních odborů PČR Frýdek-Místek