Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Drogy vyráběné na Plzeňsku putovaly za narkomany na Příbramsko. I tak vše kriminalisté odhalili.

PŘÍBRAM - Kriminalisté obvinili čtyři osoby z výroby a distribuce drog. Hrozí jim až desetileté tresty. 

Celkem čtyři osoby – dvě ženy (34 a 53 let) a dva muži (41 a 45 let) „uvízli“ v rukou příbramských kriminalistů v rámci realizace akce nazvané „Blatka“, při níž se zaměřili na výrobu a následnou distribuci látky metamfetamin – pervitin.

Na základě operativních šetření a zjištěných informací se středem pozornosti kriminalistů staly nejprve obě dvě ženy a to v první řadě mladší z nich – bez zaměstnání. Žena měla na různých místech na Příbramsku prodávat pervitin, a to aby získala finanční prostředky na další nákup této psychoaktivní látky – nejen pro sebe, ale opětovně i pro další na sebe navázanou více jak desítku uživatelů pervitinu.

Kriminalistům se ale v rámci rozsáhlého šetření podařilo vypátrat i zdroj, který pervitin pro mladou ženu bez zaměstnání – k další distribuci – vyráběl. Jednalo se o 53letou ženu z Plzeňska, která pro potřebné látky – prekurzory, k výrobě pervitinu, jezdila taxíkem do polských lékáren. Následně pak ve svém bytě, kde měla veškeré potřebné pomůcky, chemikálie a podomácku sestavenou laboratoř, vyráběla z léků dovezených z Polska a dalších k tomu potřebných látek, pervitin. Určitou část výroby omamné a psychotropní látky prováděla také v lese, na campingovém vařiči, a to aby značně nepříjemným  „odérem“ z vaření  neupoutala pozornost dalších nájemníků v domě.

Do května 2022, kdy si pro ni přišli kriminalisté,  měla vyrobit bezmála tři sta gramů pervitinu, který byl určen k další distribuci – a tedy prodeji přes  34letou ženu z Příbramska, která jej kupovala jak pro sebe, tak pro další osoby závislé na této psychoaktivní látce.

V rámci realizace zadrželi kriminalisté jak obě ženy, tak i dva muže, kteří se podíleli na distribuci pervitinu, přičemž všechny tyto osoby byly také na této psychoaktivní látce sami závislí. Zaměstnaní z této čtveřice byli pouze dva ze zadržených a následně obviněných, a to 53letá žena, která drogu vyráběla  a 41letý muž, který v daném případu – spolu s dalším, 45letým mužem, figuroval jako dealer. Jak ale např. sama 53letá žena doznala, i přesto, že byla zaměstnána, jejím hlavním, a nemalým příjmem, byl právě „výdělek“ z prodeje drog. Kriminalisté jí prokázali, že měla vyrobit cca 300 gramů pervitinu a přijít si tak na zhruba 750 tisíc korun.

Všechny tyto osoby zadržely v jeden den předem sestavené týmy složené z policistů SKPV Příbram, doplněné o místní spolupracující součásti, tedy o kriminalisty z Písku a Plzně – venkov. Zadržení proběhlo v bytě v Plzni, v rodinném domě v obci Sedlice u Blatné, v rodinném domě v obci Mirotice (okres Písek) a obci Březnice. Na zadržení a následných úkonech se podílelo bezmála pět desítek policistů, kteří provedli i domovní prohlídky. Například u 53leté ženy, která byla „hlavní výrobce“ pervitinu, zajistili spoustu kanystrů s různými chemikáliemi, tablety, zkumavky, baňky, apod., tedy kompletní vybavení k výrobě drog. Zajistili také větší hotovost, a to v řádech desetitisíců – výdělek z vyrobené a prodané psychoaktivní látky.

Kriminalisté již všechny čtyři osoby obvinili ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1,2 písm. c) trestního zákoníku. V případě pravomocného odsouzení jim mohou hrozit tresty odnětí svobody od dvou do deseti let. Proti všem obviněným osobám vedou kriminalisté trestní stíhání na svobodě.

Odhalením provázanosti jednotlivých osob, jejich zadržením a následně obviněním rozbili kriminalisté propracovanou a dá se říci, kompletní „distributorskou síť“ – od nákupu léků v Polsku, přes výrobu pervitinu v Plzni, tranzit vyrobené látky do Březnice, následnou distribuci na Příbramsko a Písecko. Kriminalisté tak odhalili nejen výrobce, ale i „převozce“ a distributory, na kterých byly závislé desítky osob.


mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
27. června 2022

vytisknout  e-mailem