Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Drama na železničním přejezdu

SVITAVSKO - Řidič uvězněný na železničním přejezdu ohrozil desítky cestujících ve vlaku a poté ujel. Policisté ho vypátrali až na dálnici u Prahy. 

V úterý krátce před šestou odpoledne došlo na železničním přejezdu v Opatovci na Svitavsku k události, při které mohlo dojít k tragédii. Řidič osobního vozu značky Audi vjel na přejezd ve chvíli, kdy blikalo červené výstražné znamení. Vzápětí spadly také závory, které řidiče na kolejích uvěznily.

V danou dobu k přejezdu přijížděl rychlík se 150 cestujícími. Strojvedoucí vlaku naštěstí duchapřítomně zareagoval a použil tzv. rychlobrzdu, pomocí které vlak zastavil zhruba ve vzdálenosti 20 metrů před vozidlem. V té době už k přejezdu dorazili další lidé, kteří uvězněnému řidiči zvedli závoru, a ten konečně opustil přejezd. Avšak místo toho, aby celou situaci řešil, odjel z místa pryč. 

Policisté začali po řidiči okamžitě pátrat a informaci předali prostřednictvím operačního důstojníka i kolegům napříč kraji. Zároveň zjistili, že by vozidlo mělo mířit po dálnici D11 ve směru na Prahu. Díky tomu se policistům z dálničního oddělení Poříčany podařilo hledané vozidlo vypátrat a zastavit.

Po konzultaci se státní zástupkyní policisté 30letého cizince zadrželi a převezli do policejní cely, kde mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Hned následující den odpoledne proběhlo soudní řízení, odkud cizinec odešel s trestem zákaz řízení na jeden rok a desetitisícovou pokutou.

Co dělat, když zůstanete uvěznění na přejezdu:

  • V první řadě je důležité dodržovat předpisy, věnovat se řízení a v žádném případě nevjíždět na přejezd ve chvíli, kdy bliká červené světlo! A to ani v době, kdy už vlak projede a zvednou se závory, protože se může stát, že v závěsu jede ještě další vlak.
  • Pokud už ale taková situace nastane, závory jsou konstruované tak, aby šly snadno nadzvednout, nebo jednoduše prorazit.

VIDEO ZDE

31. srpna 2023
por. Mgr. Iveta Kopecká
tisková mluvčí Policie ČR Pardubického kraje

vytisknout  e-mailem