Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dopravní nehodovost cyklistů

KRAJ VYSOČINA: Policisté na Vysočině evidují čtyři mrtvé cyklisty 

KRAJ VYSOČINA – Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do 31. srpna šetřili 116 nehod, na kterých měli účast cyklisté. Oproti loňskému roku je to za stejné období o 15 dopravních nehod méně. Čtyři cyklisté při dopravních nehodách zemřeli, 15 jich utrpělo těžké zranění a 89 cyklistů bylo zraněno lehce. V loňském roce zemřelo na silnicích Vysočiny šest cyklistů, 20 se jich zranilo těžce a 96 lehce.

Nejvíce dopravních nehod cyklistů šetří policisté v období prázdnin. Letos policisté vyjížděli v Kraji Vysočina k 66 dopravním nehodám cyklistů. Při těchto nehodách zemřeli dva cyklisté, šest se jich zranilo těžce a 55 lehce.
Cyklisté jsou jedni z nejohroženějších účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je svou opatrností, důsledným dodržováním pravidel silničního provozu a svým oblečením. Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Při šetření tragických dopravních nehod policisté zjistili, že ze čtyř zemřelých cyklistů tři z nich neměli na hlavě ochrannou přilbu. Je vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let.

 Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.
 
Při dopravních kontrolách nebo při šetření dopravních nehod se policisté také setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Ti si neuvědomují si, že cyklista je řidič nemotorového vozidla, které nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50.000 korun. Od začátku roku policisté zjistili, že 27 cyklistů, kteří byli účastníky dopravních nehod, bylo pod vlivem alkoholu. V období prázdnin pak mělo pozitivní dechovou zkoušku při dopravní nehodě 17 cyklistů.
 
Statistika dopravních nehod cyklistů v období od 1. ledna do 31. srpna 2013

 

 
Nehody s účastí cyklisty
Úmrtí
Těžká zranění
Lehká zranění
Alkohol
ÚO Jihlava
28
1
4
23
5
ÚO H. Brod
18
0
2
14
4
ÚO Třebíč
22
2
2
14
6
ÚO Pelhřimov
15
0
0
13
6
ÚO Žďár n/Sáz.
33
1
7
25
6
Kraj Vysočina
116
4
15
89
27
Statistika dopravních nehod cyklistů v období od 1. července do 31. srpna 2013

 

 
Nehody s účastí cyklisty
Úmrtí
Těžká zranění
Lehká zranění
Alkohol
ÚO Jihlava
20
1
3
16
4
ÚO H. Brod
10
0
0
8
2
ÚO Třebíč
10
1
0
8
3
ÚO Pelhřimov
7
0
0
7
3
ÚO Žďár n/Sáz.
19
0
3
16
5
Kraj Vysočina
66
2
6
55
17

Souhrn tragických nehod cyklistů v roce 2013 v Kraji Vysočina:

Jihlavsko:
 
V pátek 26. července došlo na silnici II/602 v katastru obce Vysoké Studnice k tragické dopravní nehodě. Kolem půl deváté večer zde došlo ke střetu sedmnáctiletého cyklisty s dosud neustanoveným vozidlem, jehož řidič po střetu s cyklistou z místa nehody ujel. Cyklista po střetu upadl do příkopu, kde na následky zranění zemřel. Jeho tělo pak nalezl náhodný kolemjdoucí, který na místo zavolal záchrannou službu a policii. Dopravní nehodu policisté dále vyšetřují.

Třebíčsko:

V sobotu 1. června večer krátce po dvacáté hodině došlo na silnici II/140 mezi obcemi Čechočovice a Stařeč k dopravní nehodě dvou cyklistů.  Cyklisté – šestadvacetiletá žena a jednatřicetiletý muž – jeli po silnici na jízdních kolech vedle sebe. Cyklistka do cyklisty narazila a následně oba upadli na vozovku. Při pádu došlo k lehkému zranění cyklisty, který byl převezen k ošetření do nemocnice v Třebíči.  Cyklistka při nehodě utrpěla těžké zranění a byla převezena do nemocnice v Brně – Bohunicích, kde později na následky svých zranění zemřela.  Policisté provedli u cyklisty dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. U cyklistky nebylo možno dechovou zkoušku vzhledem ke zranění provést, byl u ní proveden odběr krve ke zjištění množství alkoholu v krvi.

V neděli 28. července došlo k tragické nehodě v obci Koněšín. Kolem 03:30 hodin zde na místní komunikaci havaroval na jízdním kole dvaašedesátiletý muž. Při jízdě z mírného kopce najel vpravo mimo komunikaci a zde narazil do betonového schodku. Upadl na silnici a na následky zranění zemřel.
 
Žďársko:
 
V pondělí 20. května došlo k tragické dopravní nehodě na ulici Jihlavská ve Žďáru nad Sázavou. Kolem 09:20 hodin se zde střetl cyklista s osobním vozidlem Škoda Yetti s připojeným obytným přívěsem. Po střetu došlo k pádu devětaosmdesátiletého cyklisty na komunikaci. Při pádu utrpěl cyklista zranění, kterým na místě podlehl.
 
 
nprap. Martin Dušek, vrchní inspektor
5. září 2013

 

vytisknout  e-mailem