Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Dopravní nehoda s alkoholem

KLADENSKO – Provedením dechové zkoušky byla naměřená hodnota přes čtyři promile. 

Policisté kladenského dopravního inspektorátu vyjížděli k oznámené dopravní nehodě, která se stala kolem devatenácté hodiny dne 1. června 2020 v obci Otvovice.

Řidič osobního vozidla tovární značky Peugeot po požití alkoholických nápojů usedl za volant a způsobil dopravní nehodu. K této dopravní nehodě došlo na parkovišti před místním restauračním zařízením, kdy řidič při couvání levou zadní částí svého vozu narazil do levého boku zde zaparkovaného vozidla značky Škoda Scala. V daném okamžiku se na parkovišti nacházelo několik svědků, kteří průběh této dopravní nehody viděli. Podezřelý řidič z místa dopravní nehody odjel do areálu bývalé firmy.  Předběžně vzniklá škoda byla vyčíslena na částku 42 000,-Kč.

Policejní hlídka po příjezdu vyzvala řidiče k předložení dokladů potřebných pro řízení motorového vozidla a dále k dechové zkoušce. Následným policejním šetřením bylo zjištěno, že tímto podezřelým řidičem je šestašedesátiletý muž z Kladenska. Dechová zkouška byla pozitivní a naměřená hodnota byla ve výši 4,20 promile alkoholu v dechu. Vzhledem ke stavu řidiče, který měl značné problémy spojené s množstvím požití alkoholu, byla na místo přivolána i posádka ZZS. Podezřelý řidič byl převezen do nemocnice na expektační pokoj. Dalším policejním šetřením bylo zjištěno, že řidič má vysloven opakovaně platný zákaz řízení všech motorových vozidel tentokrát s platností do dubna 2021.

Policisté obvodního oddělení Kladno venkov nyní tento případ prošetřují a muž ve věku šestašedesát let je podezřelý z trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí, za které mu hrozí maximální trest odnětí svobody ve výši 3 roky.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

nprap. Jana Šteinerová
tisková mluvčí
P ČR  Kladno
4. června 2020

vytisknout  e-mailem