Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Dopravní akce s organizací BESIP

JIČÍNSKO – Dopravní policisté v okrese Jičín upozorňovali na zimní pneumatiky. 

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019V úterý 12. listopadu se v Jičíně v ulici Hradecká uskutečnila ve spolupráci se státní organizací BESIP preventivně dopravně bezpečnostní akce zaměřená nejenom na užívání zimních pneumatik.

V průběhu akce jičínští dopravní policisté kontrolovali nejenom technický stav vozidel, ale zaměřili se rovněž na jízdu pod vlivem alkoholu. S potěšením můžeme konstatovat, že během dopravní akce žádný z kontrolovaných řidičů neřídil pod vlivem alkoholu případně drog. V pěti případech policisté řešili technický stav vozidel. Konkrétně se jednalo o užití pneumatik s nedostatečnou hloubkou dezénu. Každý řidič před odjezdem obdržel z rukou policistů a zástupkyně státní organizace BESIP preventivně dopravní dárkové předměty. Na závěr lze konstatovat, že dopravní akce splnila svůj účel a nejenom u samotných řidičů se setkala s kladnou odezvou. Již v těchto dnech jičínští policisté připravují v souvislosti se zimním obdobím další preventivně bezpečnostní akce.

Upozornění:

Povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky a povinnost jejich užití obecně platí v období od 1. listopadu do 31. března. 

§ 40a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu) ukládá řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Což znamená, že řidiči motorových vozidel musí mít v tomto období na vozidle zimní pneumatiky, nejen když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, ale také v případě, kdy reálně hrozí, že k tomuto jevu dojde. 

Minimální hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech pro osobní motorová vozidla - 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší jízdní vlastnosti poskytuje. U motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg je to nejméně 6 milimetrů hloubky dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Na osobním motorovém vozidle přezouváme všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé ponechat letní pneumatiky.

Doporučuje se používat pneumatiky mladší 4 let. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti.

Pozor na celoroční pneumatiky. Ty jsou kompromisem mezi letní a zimní variantou. Nemají tedy ideální vlastnosti ani létě ani v zimě. Náhradní pneumatika ve vozidle může být i v zimním období jiná než zimní pneumatika.

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit pokutu příkazem na místě ve výši do 2000 Kč. Ve správním řízení hrozí sankce v rozmezí od 1500 - 2500 Kč. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc za splnění určitých podmínek oprávněni zakázat řidiči další jízdu. 

Dopravní značka „Zimní výbava“. 
Zákon stanoví povinnost mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat.

Vedle toho existují silnice, na kterých je od začátku listopadu do konce března povinné užití zimních pneumatik za každého počasí i ročního období. Tyto úseky jsou osazeny značkou „Zimní výbava“. Jedná se o značku, která přikazuje použití zimních pneumatik bez ohledu na klimatické podmínky.

V některých případech bývá tato dopravní značka doplněna dodatkovou tabulkou stanovující odlišné období její platnosti.

Za nerespektování tohoto dopravního značení řidičům také hrozí v příkazním řízení na místě pokuta až do výše 2000 Kč.

Více preventivních informací naleznete ZDE.

nprap. Aleš Brendl
13. listopadu 2019; 06:40

Odkazy do noveho okna

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019 

Detailní náhled

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019 

Detailní náhled

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019 

Detailní náhled

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019

DBA BESIP ze dne 12. 11. 2019 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem