Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Dopravní akce

Ms kraj: Dopravní akce v souvislosti s koncem prázdnin – informace, výsledky 

Provoz na pozemních komunikacích je intenzivnější nejen na začátku, ale také na konci prázdnin. V uplynulých dnech bylo možno hovořit o zvýšeném riziku dopravních nehod, přičemž řidiči bezesporu dodržovali pravidla silničního provozu, byli obezřetní a ohleduplní a dávali si při jízdě pozor také například na únavu a přecenění sil.

Na uvedenou skutečnost reagovali samozřejmě také moravskoslezští policisté. Od pátku do neděle probíhala rovněž na území našeho kraje dopravní akce, při které se policisté zaměřili na kontrolu dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, například dodržování stanovené rychlosti, kontrolu, zda řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholických nápojů, kontrolu používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, způsob jízdy nebo technický stav vozidel.

Do této několikadenní akce, která měla rovněž preventivní charakter, bylo nasazeno přes 320 policistů ze služby dopravní i pořádkové policie. Hlídky byly situovány především na komunikacích s vyšším dopravním zatížením a v místech, kde hrozilo větší riziko nehodovosti. Při volbě rozmístění hlídek hrála úlohu také aktuální situace v dané lokalitě.

Policisté zkontrolovali 3 135 vozidel. Zjistili 554 dopravních přestupků, přičemž 529 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši téměř 300 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývající přestupky.

Při pohledu na konkrétní porušení dopravních předpisů zjistíme, že 158 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy a 7 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů. Nevyhovující technický stav mělo 54 vozidel, bezpečnostní pásy nepoužilo 30 osob a nepoužití zádržného systému bylo zjištěno v 1 případu. Chodci se dopustili 3 přestupků, cyklisté 5. Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užilo zpoplatněný úsek komunikace 6 řidičů.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 2. září 2019

vytisknout  e-mailem