Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Dopravně bezpečnostní akce „Šťastný návrat“ na Vyškovsku

VYŠKOVSKO: V souvislosti s ukončením prázdnin se policisté ještě více zaměřují na bezpečnost silničního provozu. 

Prázdniny končí, lidé se vrací z dovolených a chystají děti do školy. Poslední srpnové dny bývá z těchto důvodů zvýšený provoz na komunikacích. A tak zejména dopravní policisté konají zvýšený dohled na bezpečnost silničního provozu. V rámci dopravně bezpečnostní akce pod názvem „Šťastný návrat“ zaměřují i vyškovští policisté svou pozornost zejména na vybrané komunikace se zvýšeným provozem. Dnes to byla například frekventovaná ulice Brněnská ve Vyškově. Cílem této preventivní akce, která probíhá od pátku 26. srpna do konce srpna, je preventivně působit na účastníky silničního provozu a co nejvíce eliminovat nebezpečí dopravních nehod. Od prvního září naváže na tuto akci i dlouhodobý projekt Zebra se za tebe nerozhlédne. Je zaměřený především na chodce, zvýšený dohled bude zejména na přechodech u základních škol v ranních hodinách.

Součástí standartní kontroly řidičů je také dechová zkouška, zda řidiči před jízdou nepožili alkoholické nápoje. Řidiči pod vlivem alkoholu jsou velice nebezpeční nejen pro sebe, ale především pro své okolí. Mají sklon k přeceňování svých sil, na druhou stranu alkohol snižuje soustředění řidiče a  schopnost rychlé reakce.

Během víkendu a pondělního rána jsme právě z těchto důvodů zakázali jízdu hned osmi řidičům. Sedm mělo pozitivní dechovou zkoušku. U devětadvacetiletého muže ukázal test na přítomnost drog marihuanu. Ten se bude zodpovídat spolu s dalšími pěti řidiči, kteří měli výsledek do jednoho promile alkoholu, u správního orgánu. Čeká je tučná pokuta a zákaz řízení. Další dva pak poputují k soudu. Páteční noc narazili policisté v Bučovicích na jedenačtyřicetiletého výtečníka, kterému naměřili 1,5 promile. Navíc měl již zákaz řízení. Je podezřelý nejen z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, ale vzhledem k ignoranci zákazu řízení i z maření výkonu úředního rozhodnutí. U soudu mu hrozí až tříletý trest. Nejvíce jsme naměřili osmačtyřicetiletému muži v noci na sobotu. Ve Vyškově ho zastavili městští strážníci. Jak poté zjistili vyškovští policisté, měl přes dvě promile alkoholu.

Dopravní nehodu může ale snadno způsobit i spěch, který je ještě častěji než jindy přítomen v období, kdy se lidé vrací z dovolených.  Řidič by měl být odpočatý a schopen se stoprocentně soustředit na provoz na silnici. Častou příčinou nehod také bývá v souvislosti se spěchem nebezpečné předjíždění nebo právě nedostatečné věnování se řízení. Výsledkem pak je pomalejší reakce na dojíždění kolon nebo na zastavení či zpomalení vozidla jedoucího před řidičem. Velmi nebezpečné je telefonování za jízdy, hazardem pak psaní sms zpráv.

por. Mgr. Alice Musilová, 30. 8. 2016

vytisknout  e-mailem