Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Doplatila na černou

VSETÍNSKO: Další sražená chodkyně na přechodu pro chodce. 

Včera navečer srazil řidič osobního vozidla na přechodu pro chodce ženu, která byla s vážným zraněním převezena do nemocnice. Střetů s chodci přibývá. Vedoucí dopravního inspektorátu apeluje na chodce, aby mysleli na svoji bezpečnost a viditelnost.
 
Nehoda se stala o půl sedmé večer na přechodu pro chodce na ul. Sokolská ve Valašském Meziříčí. Sedmdesátiletý řidič z Krhové jel s vozidlem VW Golf od ul. Vsetínská a na přechodu pro chodce přehlédl a srazil čtyřiapadesátiletou přecházející ženu, která byla oblečená v černé bundě a tmavých kalhotách. Chodkyně spadla po střetu na vozovku a utrpěla vážné zranění, se kterým byla převezena nejprve do valašskomeziříčské nemocnice a následně sanitkou do nemocnice v Olomouci. Ze zavinění dopravní nehody je podezřelý řidič VW, ale dopravní policisté nehodu stále ještě vyšetřují. Není to jediná vážná nehoda na této ulici. Začátkem listopadu zemřela po střetu s vozidlem na přechodu pro chodce (na jiném) pětaosmdesátiletá chodkyně. 
 
Od začátku září do dnešního dne evidujeme už 15 dopravních nehod s účastí chodců, při kterých 3 chodci zemřeli, 1 utrpěl těžké zranění a 9 chodců zranění lehké.
 
Vedoucí dopravního inspektorátu npor. Ing. Lubomír Adámek apeluje nejenom na chodce, ale i cyklisty:
 
„Policie upozorňuje všechny občany, kteří se účastní silničního provozu jako chodci nebo cyklisté, že vlivem nepříznivých klimatických podmínek a snížené viditelnosti v ranních a odpoledních hodinách, dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod, kdy jsou neosvětlení nebo „neviditelní“ chodci nebo cyklisté sraženi řidiči motorových vozidel. Děje se to i na vyznačených přechodech pro chodce, kdy si chodci stále neuvědomují, že nemají absolutní přednost před vozidly (z.č.361/2000 Sb. § 54 odst. 3.říká, že chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem). Rovněž by si měli chodci uvědomit, že i když jim mají řidiči umožnit bezpečné přejití vozovky, tak střet s vozidlem pro ně dopadne vždy v jejich neprospěch, co se týká následků na zdraví.
 
Proto policie důrazně vyzývá chodce a cyklisty, aby především za snížené viditelnosti (déšť, mlha, sněžení, rozednívání a stmívání) používali reflexní doplňky a jízdní kola měli řádně osvětlená. Rovněž apelujeme na chodce, aby při přecházení mysleli na svoji bezpečnost, bezhlavě nevstupovali do vozovky, raději chvíli počkali, než aby se stali obětí dopravní nehody.“   
 
V době před vánočními svátky je zvýšený pohyb chodců v souvislosti s nákupy, lidé jsou roztržití a ve stresu. V tomto období by měli dvojnásob myslet na svoji bezpečnost při pohybu v silničním provozu tak, aby si vánoční svátky mohli ve zdraví užít. 
 
21. listopadu 2013 por. Mgr. Lenka Javorková

Aktualizace 25. listopadu 2013

Chodkyně na následky zranění v nemocnici podlehla. Jedná se o 15 smrtelnou dopravní nehodu v okrese Vsetín v letošním roce.

Odkazy do noveho okna

DN chodkyně

DN chodkyně 

Detailní náhled

DN chodkyně VM

DN chodkyně VM 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem