Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Dopaden cizinec v kradeném voze

LIBEREC – Sníh, silné auto, letní pneumatiky a policejní hlídka. Všechny tyto faktory znemožnili 26letému cizinci převoz odcizeného vozidla z Německa přes Českou republiku dále do Polska. 

Ve středu, 17. ledna krátce před půl jedenáctou hodinou dopoledne, spatřili při běžném výkonu služby policisté z obvodního oddělení v Novém Městě pod Smrkem vozidlo, které se odlišovalo od vozidel, toho času jezdících v podhorských oblastech příhraniční na Frýdlantsku. Zhoršené klimatické podmínky se začínajícím sněžením a zledovatělá krusta na silnici, to rozhodně nejsou vhodné indikátory pro užití vozidla s letními pneumatikami. O tom se přesvědčil i 26letý cizinec v závěru své téměř pět set kilometrů dlouhé pouti z německého Mnichova.
Černý kabriolet BMW M6, po kterém bylo téhož dne v Německu vyhlášeno pátrání z důvodu odcizení, řídil s letními pneumatikami úctyhodných rozměrů. 295mm široké „slicky“, na poháněné zadní nápravě, učinily z rychlého sportovního vozu, na sněhem pokryté vozovce, jen stěží ovladatelný stroj.

Jakmile policisté spatřili sněhem se ploužící sportovní vůz, okamžitě se za ním vydali. Řidič „bavorbmw 3.pngáku“ nedbal pokynů k zastavení a pokračoval dále ve směru k hraničnímu přechodu s Polskem. Po několika stech metrech marného ujíždění policejnímu vozu však cizinec své snažení vzdal. Sešlápnout plynový pedál „bavoráku“ nikam nevedlo. Vůz se na sněhem pokryté vozovce jen „roztancoval“ bez jakékoli akcelerace. O několik okamžiků později najel mladík na krajnici a z černého BMW, ještě za jízdy, vyskočil. Nechal tak vozidlo setrvačností se pohybující kupředu napospas svému osudu. Okamžitě po opuštění vozidla muž zamířil do polí a nedalekého lesního porostu. V rozmoklém i sněhem pokrytém terénu, však byly jeho šance na útěk mizivé. Pronásledující policista mladíka doslova uhnal. Po téměř třech kilometrech přespolního běhu blátem, sněhem, mokřady a křovisky, byl cizinec u konce svých sil. Policista následně muže, který se nechtěl vzdát a aktivně útočil, za použití donucovacích prostředků zadržel.

Okamžitě po svém zadržení putoval mladý cizinec na služebnu obvodního oddělení, kde se podrobil orientační zkoušce na přítomnosti omamných a psychotropních látek v těle. Test vykázal pozitivní hodnoty. Po neodkladných administrativních úkonech pak putoval do policejní cely.

Video z pronásledování vozidla naleznete pod článkem.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání obviněného muže ze zločinu podílnictví a násilí proti úřední osobě a zároveň podal podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby z důvodu, že by mohl uprchnout nebo se skrývat, a mohl by opakovat trestnou činnost, pro níž je stíhán.
26 letému cizinci tak v případě odsouzení hrozí pobyt za mřížemi od dvou do šesti let.

Černý kabriolet BMW v hodnotě přes půl milionu korun policisté zajistili.

Současně policisté žádají případné svědky události, kteří by mohli jakkoliv přispět svými informacemi, jež by byly nápomocny policistům k upřesnění skutkového děje, aby se přihlásili prostřednictvím linky 158 nebo přímo na služebně obvodního oddělení v Novém Městě pod Smrkem, případně na kterékoliv policejní služebně.
Policisté zároveň žádají o spolupráci a informace od muže, který se v době zadržení 26letého cizince, nedaleko cyklostezky v ulici Celní v Novém Městě pod Smrkem pohyboval zřejmě s dětským kočárkem a na místě pak s policisty hovořil.
Veškeré informace mohou být policistům nápomocny při vyšetřování této události.

19. ledna 2018
por. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem