Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Dobře vidět = bezpečně řídit

OLOMOUCKO - Společný projekt Katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP, PČR, BESIP a Společenstva českých optiků a optometristů  

Dne 12. května 2016 odstartoval projekt ,,Dobře vidět = bezpečně řídit“. Na tomto projektu spolupracují Katedra optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Policie ČR, BESIP a Spelenčstvo českých optiků a optometristů. Cílem spolupráce je připomenutí řidičům, že jejich zrak se během života fyziologicky zhoršuje a proto je dobré se tomuto věnovat.  Každý řidič by měl mít vízus lepší, než 0,5. Tento parametr je hodnocen každému žadateli ve chvíli, kdy si žádá o řidičský průkaz.  Z legislativy je další povinná kontrola zraku u řidičů - neprofesionálů až v pětašedesáti letech. Je prokázáno, že za tuto dobu projde zrak člověka mnoha přirozenými změnami. Špatné vidění má na řízení minimálně stejně negativní vliv jako řízení pod vlivem alkoholu nebo drog. V současné době je zodpovědností každého řidiče, aby si stav svého zraku hlídal. Popřípadě včas vyhledal odborníka, který mu s tímto problémem pomůže. Neboť dobře vidět znamená bezpečně řídit.

Policisté se zaměřili během dnešního dopoledne na řidiče projíždějící po ulici Babičkova v Olomouci, kdy z dvaceti kontrolovaných řidičů si osmnáct nechalo zkontrolovat i svůj zrak. Dvě studentky optometrie si poblíž hlídky policie nachystaly stanoviště na skreeningové vyšetření zraku. Použily tabule s optotypovými znaky a řidiči ze vzdálenosti šesti metrů četli prostřední řádek. Všichni testovaní řidiči splnili parametry dané legislativou a tuto společnou aktivitu hodnotili velmi kladnými ohlasy.

Tímto informujeme řidiče, že tento projekt bude v nadcházejících měsících v nepravidelných intervalech probíhat na celém území okresu Olomouc.

 

por. Mgr. Pavla Štenclová

12. května 2016

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem