Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Dnes v Ostravě - 22.2.2010

„Psí šikula má jméno Ikar!“ 

Dokonce dva podezřelé muže vystopoval mezi dvěma místy činů policejní pes Ikar. A přímo při krádeži pak psovod pprap. Martin Lank dva podezřelé muže zadržel dne 21.2.2010 kolem 03.30 hodin v Ostravě.
Tři podezřelí muži měli dne 21.2.2010 kolem 02.50 hodin v Ostravě-Hrabůvce vniknout na stavební parcelu s dosud neobývanou novostavbou rodinného domku. Do objektu se muži snažili vniknout, nejprve měli vypáčit vstupní dveře (a poškodit tak jejich rám a rozbít i sklo). Podezřelé však následně zřejmě vyrušilo instalované bezpečnostní zařízení a z místa činu se proto dali na útěk. Majitel nemovitosti po zjištění poškození domu oznámil věc policistům. Na místo byl povolán také psovod se služebním psem Ikarem. Pes byl nasazen na „horkou“ stopu a sledoval ji z Ostravy-Hrabůvky přes ulici Moravskou až do Ostravy-Vítkovic, kde avizoval tři osoby u garáže rodinného domu. Policista spatřil osobu, která z garáže vyndávala věci a předávala je dvěma dalším, stojícím venku. Poté, co muži zaregistrovali policistu, dali se na útěk. Nicméně psovod okamžitě zareagoval, zákonné výzvy však uposlechl pouze jeden podezřelý. Toho pak střežil pes Ikar. Druhého muže, ukrytého v garáži pak zadržel psovod. Na pomoc byli povoláni další policisté, kteří následně eskortovali dva zadržené muže ve věku 20 a 28 let. Po třetím, dosud nezjištěném podezřelém, policisté pátrají. V současnosti již byly shromážděny informace směřující ke konkrétní osobě.
Podezřelí byli umístěni k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici a následně absolvovali výslech. Orientační dechová zkouška u zadržených vykázala hodnotu 1,88 a 1,99 promile alkoholu. Podezřelí se k trestné činnosti se doznali. Policejní komisař sdělil mužům obvinění pro přečiny krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Mužům tak hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.
45letý majitel rodinného domu vyčíslil předběžně způsobenou škodu na zhruba 7 000 korun. Podezřelí měli také vniknout na pozemek u rodinného domu ke garáži po přestřižení oplocení. Do garáže se podezřelým vniknout zřejmě nezdařilo odlomením petlice visacího zámku garáže, proto měli vypáčit dřevěné latě stěny garáže, poškodit izolaci a vzniklým otvorem vlézt dovnitř. Z garáže pak měli muži odcizit sportovní tašku, nářadí a rybářské potřeby (pruty, navijáky, podběrák, háčky), vše za zhruba 7 400 korun. Další škoda byla způsobena poškozením majetku a to ve výši asi 100 korun. Odcizené věci byly nalezeny poblíž místa činu a majitel si je následně převzal.


Služební pes Ikar byl samozřejmě odměněn svým pánem za skvěle odvedený výkon nejen psí „laskominou“, ale především pochvalou svého pána. Služební kynologové se své práci věnují dnes a denně, kvalitní příprava i výcvik psa se pak ukáží právě u obdobných zákroků. Psovod se svému svěřenci věnuje od štěňátka a poté, co se oba sžijí, stává se z nich nerozlučný tým. Pes svého pána chrání v jakékoliv situaci. Mnozí ostravští policejní kynologové pomáhají s výcvikem psů i dalším majitelům. Vloni úspěšně proběhl kurz KUZMA – kurz městského psa, který bude letos pokračovat již třetí sérii, která začne v dubnu 2010. Kuzma  je určen pro děti a mládež ve věku od 12 – 18 let. Naši policisté učí tyto mladé majitele zvládnout psa v městském prostředí, tak aby nedocházelo například ke zraněním psem apod. Zájemci (ve věku 12 – 18 let) o výcvik psa se mohou proto obracet na Preventivně informační skupinu Ostrava, komisařku Martinu Hudecovou, tel. 974 725 239 nebo emailem: pvisova@mvcr.cz. Připomínám, že výcvik psů je bezplatný a projekt KUZMA probíhá díky finanční podpoře Magistrátu města Ostravy.

                         

vytisknout  e-mailem