Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Děti mají právo na pocit bezpečí

PŘÍBRAMSKO - Dne 19. listopadu jsou dva významné dny. 

Listopad nepřináší jenom sychravé počasí, ale také několik významných dnů, které stojí za pozornost.  Smutné osudy obětí připomene dne 19. listopadu Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, následující den bude výroční přijetí Úmluvy o právech dítěte. Každou třetí listopadovou neděli, což je letos 19. listopadu, si celý svět také připomíná den věnovaný všem, jejich život vyhasl na silnicích.

Světový den prevence týrání a zneužívání dětí upozorňuje na problematiku špatného zacházení s dětmi, na závažnost tohoto problému. Týrání, zanedbávání a zneužívání má zničující dopad na zdraví a psychický stav dítěte, může se pak stát trauma pacientem, kterého je následně těžké léčit. Některé děti jsou bohužel trestány za jakýkoliv sebemenší prohřešek, neznají rodičovskou lásku. Stávají se terčem stresu nebo problémů dospělých.

Děti, které prožívají násilí, by měly vědět, že se nemusí bát požádat o pomoc. Jednou z možností je Linka bezpečí s číslem 116 111, denně vyřizuje několik stovek hovorů. Pomoci může ale každý. Často lidé chodí s klapkami na očích, mají pocit, že strkat nos do cizích záležitostí jim nepřísluší. Důležité je ale všímat si svého okolí, pokud máme podezření, že nějakému dítěti může být výše uvedeným způsobem ubližováno, pak platí oznamovací povinnost, podezření je možné sdělit i anonymně. Nebuďme proto k nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní, ohlášením jim můžete zachránit život.

Vzpomínka na ty, kteří se nevrátili z cest…

Za tři čtvrtě letošního roku zemřelo na příbramských silnicích pět osob. Nejde však jen o statistiku, každé číslo představuje lidský život. Dvakrát přejeli motoristé do protisměru a narazili do protijedoucího vozidla, ženě vyhasl život po nárazu do stromu, řidič s nákladním vozem spadl z mostu a spolujezdkyně zemřela při pádu z motocyklu. Vrátit čas ani život nelze!

Na památku obětí dopravních nehod, utrpění těch, kteří přežili, ale i jako připomínka všem ostatním, že lidský život je potřeba mít v úctě, byla vyhlášena třetí neděle v listopadu jako Světový den obětí silničních dopravní nehod. Řada zraněných při dopravních nehodách umírá za velkého utrpění, pro mnoho z těch, kteří přežili, se život stává každodenní starostí, nemluvě o trápení jejich příbuzných a přátel. Osudová chyba trvá sotva vteřinu, následky si oběti i viníci nesou celý život. Přitom značná část dopravních nehod není nevyhnutelná a většině z nich by se dalo předejít. Pravidla musí respektovat všichni a jejich dodržování je věcí celé společnosti.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař
P ČR Příbram
15. listopad 2023

vytisknout  e-mailem