Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Detektivové dopadli osm let hledané muže

Zatčení jsou obžalováni z milionové zpronevěry.  

Další úspěch mají za sebou příslušníci z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.  Ve čtvrtek 14. listopadu odpoledne se jim podařilo zatknout dva muže ze Slovenska, po kterých tamní policie pátrala po celé Evropě téměř osm let. Dva muže – otce a syna ve věku 59 a 34 let – se podařilo dopadnout v Olomouci na parkovišti před jedním z obytných domů. Šlo o výsledek mezinárodní spolupráce českých a slovenských policejních jednotek, do které se zapojili i kolegové z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.
Zatčeným mužům se klade za vinu, že měli v roce 2001 spolu s dalšími sedmi obžalovanými založit organizovanou skupinu, jejíž cílem bylo nezákonné odčerpání finančních prostředků ze společnosti Hydrostav a. s., Bratislava. Hlavním organizátorem trestných činů má být starší ze zatčených mužů. Ten měl pomocí dalších kolegů ze společnosti i najatých bílých koňů převést na pozměněné bankovní účty peníze za dostavbu dálničního úseku D1 Ladce – Sverepec a za stavbu tunelu Branisko. Podnikatelé se měli nezákonně obohatit o víc než 8 milionů Euro.
Na oba muže obviněné slovenskou policií ze zpronevěry a legalizace výnosů z trestné činnosti, vydal Evropský zatýkací rozkaz Zvláštní soud v Pezinoku v roce 2008. Letos v létě se ukázalo, že stopy vedou do České republiky, a proto slovenská strana požádala o spolupráci naše elitní kriminalisty z odboru pátrání. Po několikaměsíční práci se podařilo zjistit, že oba muži žijí pod změněnou identitou v Olomouci. Když je detektivové ve čtvrtek odpoledne zatkli, měli u sebe několik falešných dokladů s různými identitami.
Otec se synem byli zatčením tak překvapeni, že nestihli klást žádný odpor. V České republice podle všeho pobývali několik let.
V letošním roce jsme zadrželi čtyřicet hledaných osob v České republice. Odbor pátrání, který spadá pod Policejní prezidium, se zaměřuje převážně na pachatele zvlášť závažných zločinů, na které je vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, popřípadě evropský či mezinárodní zatýkací rozkaz.
 
19. listopadu 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková

vytisknout  e-mailem