Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Detektivové, četníci a sběratelé kostí

Unikátní výstava poodhalí práci forenzních antropologů a připomene kostýmy některých filmových detektivů. 

Muzeum Karlovy Vary, příspěvková organizace Karlovarského kraje připravilo ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR a Barrandov studiem, a.s., výstavu s názvem Detektivové, četníci a sběratelé kostí.

Výstava je koncipována jako příběh, který se začne odvíjet nálezem kosterních pozůstatků v lesním porostu. Ihned začíná policejní vyšetřování, jehož cílem je zjistit identitu osoby, příčinu úmrtí, a v případě potvrzení násilné smrti pátrat po pachateli. Identifikace lidských pozůstatků je úkolem forenzní antropologie, která je jedním z odvětví oboru kriminalistika. Vyhodnotit kosterní nález – zjistit co nejvíce relevantních informací o zemřelém, může být v některých případech velice obtížné.

antropologie 1Jak postupují forenzní antropologové Kriminalistického ústavu při identifikaci kosterních pozůstatků? Co vše o člověku prozradí kosti? Lze z kosterního nálezu odhadnout pohlaví, dožitý věk jedince či jeho výšku? Jak důležité jsou v procesu identifikace zuby? K čemu slouží superprojekce? Pomohla již někdy kresebná rekonstrukce obličeje odhalit identitu zemřelého? Odpovědi na tyto a další otázky přináší expozice výstavy.

Návštěvníci si mohou prohlédnout kosterní pozůstatky ze studijní sbírky Kriminalistického ústavu, např. kosti, které slouží k odhadu pohlaví a věku jedince, kosti nedospělých osob, kosti s patologickými projevy, jako jsou zlomeniny, sečná a střelná poranění, vrozené a růstové abnormality, dále spálené či ohořelé kosterní pozůstatky aj. Zajímavým exponátem je i hlava mumie a mumifikované ruce.

Pro soutěživé návštěvníky je připravena antropologická tajenka. Odpovědi na poměrně obtížné otázky lze najít v expozici výstavy. Děti si mohou zahrát hru Kdo je pachatel?, která jim přiblíží, jak se uplatňují závěry znaleckých zkoumání při pátrání po pachateli vraždy.

Staré detektivní příběhy a nové kriminálky jsou mezi diváky kin a televize velmi oblíbené. Výstava byla proto doplněna výběrem kostýmů z fundusu Barrandov studia, a.s., které byly použity při natáčení různých filmových detektivních příběhů.

Nad výstavou převzal záštitu hejtman Karlovarského kraje ing. Petr Kulhánek.

Výstava potrvá od 30. 6. 2022 do 31. 8. 2022 ve výstavích prostorách Muzea Karlovy Vary, Nová louka 23, Karlovy Vary.

Kriminalisticý ústav Policie ČR
Muzeum Karlovy Vary
22. června 2022

vytisknout  e-mailem