Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Desítky lidí oznamují počítačový virus

ZLÍNSKÝ KRAJ: Neplaťte na nesmyslnou výzvu. 

Bezmála stovka lidí ze Zlínského kraje oznámila Policii ČR napadení počítačů virem. Jedná se o virus, prostřednictvím něhož se na obrazovce monitoru objeví výzva k zaplacení pokuty. Vir se převážně objevuje při otevření nakažených, převážně erotických stránek a upozorňuje jménem jakési organizace „Česká republika Policie“ na sérii smyšlených trestných činů, kterých se měl člověk dopustit. Virus se stáhne a nainstaluje do počítače. Vzhledem k tomu, že okno může působit vcelku důvěryhodně, mnoho oznamovatelů už vymyšlenou pokutu pachatelům, zaplatilo. Ve Zlínském kraji to bylo asi třicet lidí, je možné, že číslo je mnohem vyšší, jen to někteří občané neoznámili.
Přestože o tomto problému už sdělovací prostředky informovaly, oznámení přijímáme čím dál častěji. Ovšem každé zavirování počítače lidé policii oznamovat nemusí. Jako prevence většinou stačí brát vážně rady odborníků, kteří doporučují aktualizovat operační systém, internetový prohlížeč i jeho doplňky a využívat legálních programů. Pokud člověk uhradí onen nesmyslný poplatek, nemusí o své peníze přijít. Hradí se totiž prostřednictvím tzv. „Pay safe card“ či „Ukash“ neboli elektronickým účtem. Dokud pachatel sám neuplatní obdržený kód, může to i po jeho odeslání udělat poškozený a za své peníze si na internetu alespoň něco koupit. Aktuální kredit je možné ověřit např. na stránkách www.paysafecard.com.
Po pachatelích, kteří ve Zlínském kraji lidem způsobili škodu minimálně třicet tisíc korun, pátráme ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje. Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací zákon trestá odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
 
 
14. února 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková
 
Zavirovaný počítačZavirovaný počítač

vytisknout  e-mailem