Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Daňová kobra znovu v akci

Jihočeský kraj - Výsledkem další společné práce finanční správy, celníků a policistů jsou dva obvinění cizinci, na daních podvedli stát o minimálně 70 000 000 korun. 

Jihočeská daňová kobra si v tomto týdnu připsala na své konto další úspěch, její policisté a celníci zadrželi a obvinili dva cizince, ti poškodili náš stát o bezmála 70 000 000 korun. Zhruba stovka policistů a celníků, na základě podnětu Finanční správy ČR provedla tento týden v úterý a ve středu razii na několika místech celé České republiky. Policisté a celníci řešili sedm domovních prohlídek a šest prohlídek jiných prostor, zajistili bezmála 3 000 000 korun v hotovosti, mobilní telefony, počítače a dokumenty dokazující trestnou činnost dvojice zadržených a následně obviněných mužů původem z bývalého sovětského svazu, vystupujících aktuálně jako občané Maďarska. 

Na případu rovněž pracovala intenzivně i Finanční správa ČR, resp. Finanční úřad pro Jihočeský kraj, kdy byly v den realizace vydány a oznámeny zajišťovací příkazy 3 právnickým osobám v souhrnné výši 5 mil. Kč, z čehož většina finančních prostředků byla zajištěna na bankovních účtech.

Vyšetřovatel oba muže (padesátiletého šéfa a jeho čtyřiačtyřicetiletého komplice) obvinil jako spolupachatele zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kteří svým protiprávním jednáním poškodili Českou republiku. Trestní zákoník na tento skutek pamatuje trestem odnětím svobody v délce pěti až deseti let.

Muži od ledna 2016 rozjeli systém řetězených firem, které fakticky ovládali, ale které většinou založily či získaly nastrčené osoby (bílí koně). Systém těchto více jak stovek firem zajišťoval pracovníky, respektive personální agendu do normálně a reálně fungujících firem z oblasti gastro služeb.  Obvinění muži pomocí dalších najatých předáků dodávali do reálně fungujících firem převážně zahraniční pracovní síly. Aby vše fungovalo a aby byl dostatek pracovníků, tak je také vybavovali většinou padělanými pracovními doklady, také padělanými výpisy rejstříku trestů, potravinářskými průkazy…

Firmy pak za tyto pracovníky platily.  Obvinění muži však tyto zisky řádně nedanili, navíc vykazovali fiktivní pohledávky realizované právě přes řetězec ovládaných firem a snižovali tak velmi razantním způsobem daňový základ. Kriminalisté zatím dokumentují škodu způsobenou státu ve výši bezmála 70 000 000 korun, nicméně podle zajištěných materiálů a důkazů by se mohla vyšplhat i na částku dvojnásobnou.

Nové postupy a metody využívané finanční správou, pomáhají takovéto rádoby podnikavce odhalit. Celý tento náročný případ, který nyní vyšetřují jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské trestné činnosti v úzké spolupráci s kolegy celníky, dozoruje pražské státní zastupitelství.


mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz

7. září 2019

Odkazy do noveho okna

Zajištěné důkazy VIII

Zajištěné důkazy VIII 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy VII

Zajištěné důkazy VII 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy VI

Zajištěné důkazy VI 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy V

Zajištěné důkazy V 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy IV

Zajištěné důkazy IV 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy III

Zajištěné důkazy III 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy II

Zajištěné důkazy II 

Detailní náhled

Zajištěné důkazy I

Zajištěné důkazy I 

Detailní náhled

Kobra logo

Kobra logo 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem