Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Další úspěch týmu KOBRA

KRAJ – Policisté spolu s finančním úřadem odhalili další daňové podvody. 

Na konci roku 2017 zahájili policisté hospodářské kriminálky Krajského ředitelství policie Pardubického kraje po více jak ročním prověřování trestní stíhání skupiny osob z Pardubicka, kterou tvořilo osm mužů a jedna žena ve věku 31 až 60 let, pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Policie klade obviněným za vinu zkrácení daně z přidané hodnoty v období od prosince 2014 do ledna roku 2017 ve výši nejméně 7,5 mil. Kč a vylákání nadměrného odpočtu ve výši nejméně 2,25 mil. Kč.

Prošetření uvedeného případu, který je spíše než výší způsobené škody zajímavý sofistikovaností způsobu spáchání, iniciovali pracovníci Finančního úřadu pro Pardubický kraj, se kterými v rámci činnosti týmu Kobra v průběhu celého prověřování kriminalisté úzce spolupracovali, zejména pak využili analytické informace důležité pro rozkrytí celého systému fungování skupiny. Sami pracovníci finančního úřadu policistům potvrdili, že se zatím nesetkali s případem krácení daně za použití společnosti předstírající poskytování tzv. faktoringu, jinak běžné finanční činnosti pro firmy a podnikatele.

Trestná činnost skupiny osob měla být páchána tak, že jeden z obviněných dodával několika podnikatelům fiktivní faktury za nikdy nedodané zboží a služby od dlouhodobě nefungujících společností, tzv. „skořápek“. V současnosti obvinění podnikatelé pak faktury vkládali do svého účetnictví a platby za ně posílali na účty společnosti účelově založené v USA, působící v ČR, kterou ovládal jeden z obviněných. Tato společnost bez registrace u finančního úřadu předstírala provozování faktoringu, v podstatě ale uskutečňovala nepřehledné a těžko identifikovatelné převody peněz, aby tak odvedla pozornost od toho, že další z obviněných vybíral podstatnou část peněz z účtů v hotovosti. Například jen od října 2014 do června 2016 bylo takto vybráno celkem 71 mil. Kč. Tyto peníze pak mizely zatím neznámo kam. Podnikatelé následně uplatňovali falešné faktury v rámci daňového řízení na vstupu a dosahovali tak snížení vlastní daně  –  zkrácení daně z přidané hodnoty.

Před zahájením trestního stíhání policisté provedli dvě domovní prohlídky, při kterých byla zajištěna řada důkazů včetně výpočetní techniky. Při domovních prohlídkách spolupracoval i psovod Celní správy se psem vycvičeným na vyhledávání peněz. Obviněným byla zajištěna motorová vozidla a peněžní prostředky na několika bankovních účtech v celkové hodnotě převyšující 5 mil. Kč.

Jak je patrné, role jednotlivých osob působících v rámci uvedené skupiny se lišila, přičemž hlavní organizátoři trestné činnosti jsou ohroženi trestní sazbou odnětí svobody v rozmezí 5 až 10 let.

Zatím zadokumentovaná škoda není zřejmě konečná a obvinění dalších osob nelze vyloučit.  

Zpráva byla vypracována ve spolupráci s Finančním úřadem pro Pardubický kraj.

plk. Mgr. David Kakrda
zástupce vedoucího
Odbor hospodářské kriminality

9. února 2018
por. Bc. Jana Drtinová
tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem