Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další stát směřuje do Schengenu

Do společné evropské pátrací databáze, Schengenského informačního systému (SIS), se v úterý 19. července 2011 připojil už osmadvacátý stát, kterým je Lichtenštejnsko.  

Připojení k SIS je klíčovým bodem pro následné plné začlenění Lichtenštejnska do schengenské spolupráce, díky které odpadají policejní kontroly na vnitřních hranicích. Lichtenštejnsko je po Norsku, Islandu a Švýcarsku již čtvrtým státem mimo země EU, který se připojil k SIS. “Na přípravě Lichtenštejnska se podílela i česká Národní centrála SIRENE. Proto nás těší, že se lichtenštejnští kolegové úspěšně zapojili do systému,“ uvedl Michael Weiss, rada Národní centrály SIRENE.
 
O připojení Lichtenštejnska k SIS rozhodla Rada ministrů justice a vnitra EU na svém červnovém zasedání. Na něm rovněž přijala zprávu o výsledcích SIS a centrál SIRENE za rok 2010. Z té vyplynul i důvod, proč se i Lichtenštejnsko rozhodlo připojit k tomuto klíčovému nástroji mezinárodní policejní spolupráce v EU. SIS pokrývá více než polovinu veškeré spolupráce mezi policejními sbory v EU a Schengenu. Jen vloni bylo provedeno více než 90 tisíc zásahů. Právě díky tomuto systému došlo k vypátrání 70 tisíc hledaných osob (podezřelých, pohřešovaných dětí či nežádoucích cizinců) a 20 tisíc věcí (dokladů, vozidel, zbraní). Centrály SIRENE tak denně realizují přes 250 zásahů.
 
Česká SIRENE v loňském roce provedla více než čtyři tisíce zásahů, což jí řadí na osmé místo mezi všemi zeměmi, které jsou zapojeny v SIS. Až za Českou republikou skončila např. Itálie. Mimo jiné se podařilo zadržet hledané vrahy či provést úspěšné akce proti organizovaných skupinám pachatelů, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Velkou pozornost vzbudilo loňské předání hledaného podnikatele Romana Vaškůje z Rakouska do ČR. „Připojení České republiky k SIS znamenalo nárůst efektivnosti mezinárodního pátrání o stovky procent. Proto je logické, že se nyní zapojuje další stát,“ dodal Michael Weiss.
 
Před členskými státy je nyní velká výzva. Musí zajistit dostatečnou kapacitu centrál SIRENE, aby mohly zvládnout ohromný objem případů. Jen za poslední tři roky se totiž záznamy v SIS více než zdvojnásobily a stejně narostl i počet vypátraných osob a věcí.
 
 Národní centrála SIRENE
 
kpt. Mgr. Jaroslav Ibehej
tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR
19. července 2011
Odkazy do noveho okna

Sirene logo

Sirene logo 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem