Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Další rekordmani na dálnici D11

KRAJ – Víkend ve znamení nedodržování rychlosti. 

A máme tu další rekordmany v překročení nejvyšší povolené rychlosti. Jako už několikrát v minulosti i dnes vám chceme ukázat, jak dodržují, či spíše porušují naši řidiči stanovená pravidla, která mají chránit účastníky provozu. Je to i určitá demonstrace toho, proč musíme a budeme pokračovat v dopravně bezpečnostních akcích, při kterých kontrolujeme dodržování pravidel silničního provozu.

Prvním rekordmanem posledních dní byl sobotní řidič Mercedesu, který jel na dálnici D11 na 90 km ve směru na Hradec Králové, v úseku s omezením s nejvyšší povolenou rychlostí 80km/h, rychlostí 178 km/h. Na místě provedené dechové zkoušky navíc ukázaly opakovaně hodnoty 0,56 °% alkoholu v jeho dechu.

Hned druhý den v neděli 5.7.2020 policisté naměřili na dálnici D11 řidiči Škody Superb rychlost 215 km/h v úseku, kde byla povolena maximální rychlost 130 km/h.

Dodržování nejvyšší povolené rychlosti je jedním ze základních pravidel silničního provozu a její nedodržování, bohužel, častou příčinou stále rostoucího počtu dopravních nehod, někdy i s tragickými následky.

V naší společnosti je "normální" být neustále ve spěchu. K tomu samozřejmě patří pohybovat se z místa na místo autem. Silnice jsou stále lepší, technika vozidel je stále dokonalejší. Všechno vybízí k rychlejší jízdě. S přibývajícím komfortem ve vybavení vozidla se u řidiče osobního automobilu oslabuje diferencované vnímání fyzikálních charakteristik vozidla, jízdy a prostředí. V prostředí svého vozu se cítí příjemně a pohodově, protože jen nepatrná silová námaha (tlak na plynový pedál) dokáže výrazně změnit rychlost jedoucího vozu a u některých řidičů vzniká mylná představa absolutní kontroly a moci. Je to ale bezpečné a správné? Odpovědnost za rychlost jízdy a jízdní styl je výhradně na řidiči. Kdo se posadí za volant, smí jet jen tak rychle, aby dokázal vozidlo bezpečně ovládnout. A aby bylo vozidlo bezpečně ovladatelné, je třeba, aby řidič zvládal svoji vlastní sebekontrolu.

por. Mgr. Lucie Konečná
8.7.2020, 13:00 hod

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem