Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Další půjčky zamlčel a neplatil co měl

CHRUDIM - Dvaatřicetiletý muž z Chrudimi čelí společně se svou přítelkyní obvinění z trestného činu podvodu. Podle důkazních materiálů, které nashromáždili kolegové z chrudimské hospodářské kriminality, mají mít na svědomí úvěrové podvody spočívající v zamlčení podstatných informací, díky kterým dlužník nebyl schopen dosáhnout krytí všech půjček. Záměr měl spočívat ve společné domluvě na tom, jak budou peníze získávat a na jaký účet si je nechají zasílat. 

Muž si půjčoval menší obnosy, například  5.000,- korun, které měl splácet v celkem 72 platbách po 216 korunách, ale přitom měl další závazky, které při svém platu nebyl schopen hradit. K účtu měla přístup i jeho o 4 roky starší „společnice“, které takto získané prostředky pravděpodobně taktéž užívala.

Většina poskytovatelů půjček klientům předkládá dotazník, na jehož základě je splátka schválena, nebo zamítnuta. Součástí tohoto dokumentu je i otázka, zda má sjednané jiné půjčky, což údajně po vzájemné dohodě ignorovali a pravdu neuvedli. Při vyšetřování vyšlo najevo, že jeho podpis je na dalších 46 smlouvách. Celková půjčená suma byla vyčíslena na částku vyšší než 330tisíc. Jedná se o smlouvy úvěrové, ale i takzvané zápůjčky. Nelze říci, že nic neplatil. Z 330.000 mu zbývá zaplatit 153.000 korun, ale to neomlouvá fakt, kdy poskytovateli zapřel podstatné údaje a některé dluhy nesplácí s nutnou pravidelností.

Za úvěrový podvod ve 4. odstavci oběma hrozí roční až pětileté vězení.

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
4. září 2019

vytisknout  e-mailem