Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další prohlubování spolupráce s Německem

Na konci ledna se v Praze setkali zástupci Policie ČR s kolegy ze Spolkového kriminálního úřadu (BKA) a Spolkové policie (Bundespolizei). 

Konkrétním tématem setkání bylo využití moderních technologií obličejového rozpoznávání a jiné detekce v policejní praxi za účelem zvýšení bezpečnosti občanů.

Expertní výměna na vysoké úrovni se konala v návaznosti na přípravné práce konceptu obličejového rozpoznávání ve Spolkové republice Německo, k níž aktuálně probíhá rozsáhlá politická a společenská diskuse o samotné přijatelnosti konceptu a právním zakotvení. V České republice a SRN panují rozdílné výchozí podmínky pro využití dostupných technologií v policejní praxi nejen v rovině zákonné úpravy, ale zejména co do infrastruktury podpůrných systémů jakož i vlivu odpůrců využití moderních technologií v policejní práci z důvodu sběru dat.

Experti sdíleli zkušenosti s využitím on-line technologií detekce, jakož i možnosti retrográdního vyhodnocování dat a předali si cenné zkušenosti a vize.

Zástupci obou stran česko-německého jednacího stolu se shodují na tom, že moderní technologie detekce jsou zásadním a nezbytným prostředkem, který v rámci zákonem daných možností na vybraných kriminalitou zatížených či ohrožených místech jednoznačně přispívají ke zvýšení bezpečnosti občanů a objasňování trestné činnosti.  Společnou myšlenkou z jednání je nejen potřeba zajištění efektivní formy spolupráce, ale také budování podobných podmínek a standardů pro využití moderních technologií v policejní praxi v rámci celé Evropské unie

kpt. David Schön
tiskový mluvčí PP ČR
12. února 2020.

vytisknout  e-mailem