Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Další případ šíření nakažlivé lidské nemoci

KOLÍNSKO - Nedodržoval nařízenou izolaci a denně se pohyboval venku. 

Policisté z obvodního oddělení Český Brod se zabývají případem šíření nakažlivé lidské nemoci, kterého se měl dopustit 32letý muž tím, že od 10. do 19. dubna měl nařízenou izolaci Krajskou hygienickou stanicí z důvodu pozitivního testu na Covid-19, což nerespektoval a denně se pohyboval venku mezi lidmi.

Muž, který měl dodržovat nařízení, byl téměř denně kontrolován a ani jednou v den kontroly nebyl zastižen v místě svého bydliště. Místo nařízené izolace chodil po ulicích v Českém Brodě, čímž mohl ohrozit ostatní občany.

V současné době je dvaatřicetiletý muž podezřelý ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci, za který mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody na dva roky až osm let, neboť se výše uvedeného jednání dopustil v době nouzového stavu.

Trestní zákoník upravuje skutkovou podstatu trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci, tj. kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody v základní trestní sazbě od šesti měsíců do tří let, zákazem činnosti nebo propadnutím věci. V době nouzového stavu však hrozí pachateli za uvedený trestný čin až osmiletý trest odnětí svobody. Výše trestní sazby může vlivem přitěžujících okolností dosahovat až dvanácti let v případě, je-li trestným činem způsobena smrt nejméně dvou osob.


por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Kolín
12. května 2021

vytisknout  e-mailem