Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Další podvedený při investování

Táborsko - Při investování do kryptoměn přes internet si dejte velký pozor na podvodníky. 

Vidina snadného a rychlého zbohatnutí nahrává podvodníkům, kteří lákají na velmi výhodné zhodnocení vkladů a investování do kryptoměn.

Táborští kriminalisté pátrají po dosud neznámém pachateli podvodu. Podvedený muž středního věku z Táborska uvěřil reklamě slibující zhodnocení úspor formou investování do kryptoměn. Zaregistroval se na inzerovaných stránkách, kde uvedl  svoje kontaktní údaje a doklad totožnosti. Posléze byl kontaktován prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp několika neznámými osobami. Ti od poškozeného pod záminkou výhodné investice do kryptoměny, s možností získání bonusu, postupně vylákali vklady finančních prostředků na nákup kryptoměny. Peníze podvedený muž posílal převodem nebo prostřednictvím finanční aplikace Revolut, kterou si na jejich pokyn nainstaloval. Při snaze vybrat si své finanční prostředky z kryptopeněženky, byl ze strany podvodníků upozorňován na to, že jsou požadované peníze zablokované a k jejich odblokování musí do své kryptopeněženky uložit kryptoměnu Ethereum, což poškozený učinil. Podvodníci peníze z jeho účtu odčerpali a tím ho připravili o více než milion korun.

Policisté upozorňují, že vyšetřování těchto podvodů je velmi komplikované a zdlouhavé. Ne vždy se podaří pachatele dopadnout. Dle našich zkušeností ztrácejí lidé v kyberprostoru obezřetnost a nechají s sebou často manipulovat. Bohužel konec bývá většinou stejný, jsou podvodníkem obráni o vysoké finanční částky, které skončí na neznámých účtech v zahraničí.

Nutno podotknout, že obětí internetového podvodu se může stát každý. Mějte na paměti, že internet není bezpečné místo, kde můžete vypustit svoji obezřetnost a bezmyšlenkovitě dělat co vás napadne. Naopak je zde nutné mít všechny smysly napnuté a vše si důkladně ověřovat.

Apelujeme na uživatele internetového bankovnictví, aby byli maximálně obezřetní a nehnali se za vidinou snadného získání peněz bezhlavě!

Považujeme za důležité připomenout několik preventivních rad.

V případě, že se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si na internetu o burzách veškeré možné informace a reference.

Nikomu cizímu po telefonu:

  • nesdělujte své osobní údaje
  • nezasílejte ofocené osobní doklady
  • nesdělujte mu tištěné informace z platební karty
  • nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači
  • pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví
  • nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy,
  • cizí osobě neautorizujte platbu
  • v počítači mějte nainstalovaný antivirový program
  • v internetovém bankovnictví mějte nastaveny co nejnižší limity a zvyšujte je jen na aktuální potřebu zaplacení konkrétní platby

Pokud se vám již něco podobného stalo nebo v budoucnu stane, věc bezprostředně oznamte na Policii ČR prostřednictvím bezplatné tísňové linky 158 nebo na kterékoliv policejní služebně a informujete svůj bankovní ústav. Zálohujte si veškerou komunikaci a následně jí předložte policistům.

por. Bc. Lenka Pokorná    ta.pis@pcr.cz

tisková mluvčí a preventistka

24. listopadu 2023

Odkazy do noveho okna

3 smishing

3 smishing 

Detailní náhled

4 vishing

4 vishing 

Detailní náhled

2 podvody přes inzerát

2 podvody přes inzerát 

Detailní náhled

1 falešné investice

1 falešné investice 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem