Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Další podvedení

Prachatice – Jeden poškozený reagoval na podvodnou SMS, druhý na prodej bagru, oba přišli o nemalé peníze. (Hlasová schránka 974 236 116) 

Vimperští policisté zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu hned dvou podvodů. V prvním případě poškozený reagoval zasláním autorizačního SMS kódu na podvodnou SMS zprávu, vyzývající ho k přihlášení do internetového bankovnictví, na základě které byla provedena platba ve výši 7 000 Eur, čímž došlo ke stržení částky z jeho účtu ve výši nejméně 175 000 korun, a to na účet dosud nezjištěného majitele účtu, ačkoliv si poškozený nic neobjednával a nic platit v této výši nechtěl.

Obrana je velmi jednoduchá:

Nikdy neklikejte na odkazy do internetového bankovnictví obdržené v SMS zprávě či e-mailu !!! Buďte  při používání internetového bankovnictví opatrní a nikam nespěchejte. Informace si vždy můžete ověřit na linkách klientského servisu vaší banky.

Ke druhému podvodu došlo tak, že si poškozený na internetu vyhlédl inzerovaný bagr značky Kubota, a po vzájemné e-mailové komunikaci se s prodejcem domluvil na jeho dodání prostřednictvím jedné zahraniční přepravní společnosti. Poté, co mu důvěřivý zájemce zaslal předem na rovněž zahraniční účet peníze, přestal s ním po několika dnech prodejce komunikovat a do dnešního dne mu zboží nedodal, čímž poškozeného připravil o více jak 160 000 korun.

Co tedy poradit a jaké preventivní zásady bychom měli dodržet? Nejjednodušší rada zní: vyhněte se internetovým nákupům, dejte přednost „kamennému obchodu“ a "osobnímu kontaktu s prodejcem", kde si můžete zboží vyzkoušet a přesně vidíte, co kupujete.

 A pro ty, co přece jenom zajímavější ceně nabízené přes internet neodolají, zde máme také několik rad:

  • Vybírejte si pouze prověřené internetové portály, kde je dostatečně zajištěna průhlednost obchodu a stanoveny záruky.
  • Nakupujte pouze u ověřených prodejců a dejte na doporučení svých známých.
  • Prověřte si řádně prodávajícího, kladné ohlasy z aukcí nemusí být vždy pravdivé.
  • Neplaťte předem za zboží, které jste neobdrželi.

 por. Bc. Martina Joklová, pt.pis@pcr.cz

24. července 2022

vytisknout  e-mailem