Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Další nebezpečná vlna podvodů na české uživatele Facebooku!

KRAJ - Policie ČR varuje před podvody na sociální síti. 

V posledních dnech a týdnech podvodníci opět začínají ve velké míře útočit na české uživatele oblíbené sociální sítě. Na základě jednoduchého triku dokáží ty méně pozorné připravit o tisíce korun.


Foto: Koláž, PČR

Přesto, že podobná vlna útoků již české sociální sítě zasáhla, s lehkou obměnou se vrací a působí uživatelům další škody. V první vlně, která odstartovala ve větším měřítku asi před dvěma lety, docházelo k masivním krádežím přístupových údajů do uživatelských profilů.

V současné době využívají podvodníci toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotek a osobních informací. Následně založí profil s identickým (či velmi podobným) jménem, profilovou fotografií a snaží se kontaktovat přátele spřízněné s profilem, ze kterého byla tato data zcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotku.

Útočníci se následně pokouší získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat a odeslat na ně ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Autentická ukázka podvodných zpráv:

„hi dej mi své císlo?“  “nyní sms dorazila vodafone ?”
“Vysvetlím Ti to. Napiš mi, prosím te, ten príchozí kód. ?”

Jak se podobným útokům bránit?
V první řadě, pokud už uživatelé své telefonní číslo odeslali, v žádném případě by příchozí SMS kód neměli přeposílat nikomu dalšímu. O tomto faktu informují již sami operátoři přímo v potvrzovací SMS zprávě. Podvodný profil lze poté snadno zablokovat, pokud jej nahlásí reální přátelé profilu, který byl okopírován.

Podle policejních specialistů, kteří se v Libereckém kraji zabývají zabývají problematikou, která je spojena s kiminalitou páchanou v "kyber" prostředí, lze v této souvislosti hovořit již o desítkách oznámených případů, kterými se během několika dnů zabývají.

9. srpna 2017
mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem