Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Další internetový podvod

Písecko – Chtěla prodat dámské oblečení, přišla o peníze z účtu. 

Podvodníci při internetových obchodech sázejí na důvěřivost lidí a stále přicházejí s více a více promyšlenými legendami, jejichž prostřednictvím lákají z lidí peníze. Takovou zkušenost má bohužel i mladá žena z Písecka, která inzerovala k prodeji na prodejním portálu Vinted dámské oblečení.

Na inzerát se jí ozval zájemce a následně prostřednictvím tomto portálu spolu domlouvali podmínky obchodu. „Kupující“ ji zaslal v SMS odkaz, který poškozená otevřela a byla přesměrována na webovou stránku, která na první pohled vypadala jako oficiální stránka této společnosti. Následně byla vyzvána k vyplnění přihlašovacích údajů do svého internetového bankovnictví, což bohužel bezmyšlenkovitě učinila. Následně zjistila, že jí z účtu někdo odčerpal přes 11 tisíc korun, dalších více než 100 tisíc korun banka, před jejich odesláním, zablokovala.

Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinů podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Již poměrně dlouhou dobu a s velkou intenzitou policisté upozorňují na to, že je skutečně nutné být velmi obezřetný nejen při nákupu, ale také při prodeji zboží na internetu. Je důležité přemýšlet a vše důkladně si ověřovat. Každý den vydávají policisté zprávy s konkrétními případy internetových podvodů, které se staly občanům v české republice. Ve zprávách jsou zahrnuty i nejpoužívanější triky a legendy pachatelů. Je třeba se z těchto informací poučit a ne je brát na lehkou váhu. Neboť obětí podvodníků se může stát každý.

MĚJTE PROSÍM NA PAMĚTI - pokud zboží prodáváte, tak přece žádné peníze neposíláte a neuvádíte údaje z platebních karet. Jediné co od vás kupující potřebuje znát, je číslo účtu, to k přijetí platby stačí. Uvědomte si, že jste v pozici prodávajícího!!! PENÍZE MAJÍ BÝT POUKÁZÁNY VÁM!

por. Bc. Lenka Pokorná    ta.pis@pcr.cz

tisková mluvčí a preventistka

7. srpna 2022

vytisknout  e-mailem