Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další daňové úniky v souvislosti s PHM

Společná tisková zpráva Policie ČR a Celní správy ČR 

 
V září roku 2008 začal prověřovat odbor pátrání Celního ředitelství Ústí nad Labem operativní poznatky o podvodném nakládání s pohonnými hmotami. Na základě těchto poznatků byl v únoru roku 2009 zřízen společný tým „MIX“, složený z pracovníků Celního ředitelství Ústí nad Labem a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV (expozitura Ústí nad Labem). Tento tým pak zadokumentoval jednání čtyř osob.
           
Společný tým „MIX“ provedl ve dnech 3. a 4. června 2009 akci, při které byli zadrženi čtyři pachatelé ve věku 35-50 let. Tito měli v období nejméně od listopadu 2008 do března 2009 zrealizovat dovoz pohonných hmot (vykazováno jako dovoz minerálních olejů pod různým označením) od dodavatelů na Slovensku a v Polsku v celkovém objemu cca 1 milion litrů. Tyto pohonné hmoty byly po dovozu stáčeny do zásobníků v průmyslovém areálu ve Stráži pod Ralskem. Vzápětí byly z těchto zásobníků odčerpávány a uváděny do prodeje konečným uživatelům prostřednictvím různých čerpacích stanic již jako motorová nafta. Z takto odčerpaných a následně distribuovaných pohonných hmot však nebyla odvedena spotřební daň (tato povinnost vzniká při uvedení PHM do volného oběhu) a daň z přidané hodnoty. Celková škoda, kterou měli pachatelé způsobit, byla vyčíslena na 11 milionů korun (9,3 mil. korun na DPH a 1,7 mil. korun na spotřební dani).
 
V rámci akce bylo zajištěno účetnictví tří společností, které se podílely na zmíněných obchodních transakcích. Dále bylo zajištěno účetnictví dalších šesti subjektů, které se podílely na prodeji pohonných hmot konečným uživatelům. Při prohlídkách byly rovněž zajištěny počítače, uložené pohonné hmoty, terénní vozidlo v hodnotě převyšující 1 milion korun, a přibližně 3 miliony korun na účtech. Celníci navíc provedli v areálu úložiště odběr a zajištění vzorků pohonných hmot, které budou v nejbližší době porovnány s dalšími vzorky zajištěnými v zásobnících čerpacích stanic.
 
V rámci akce provedli policisté a celníci devět domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. Proti čtyřem mužům bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 148 odst. 1, 3, písm. a), odst. 4 trestního zákona. Státní zástupce navrhl uvalení vazby na všechny obviněné osoby.
 
            V krátké době se jedná již o druhou akci, při které byly odhaleny daňové úniky v souvislosti s dovozem a následnou distribucí pohonných hmot. Včasným zásahem Celní správy ČR a Policie ČR bylo zabráněno ještě větším škodám. Akce LINZ, která byla prezentována na tiskové konferenci ÚOKFK SKPV dne 2.6.2009, nemá s tímto případem žádnou souvislost.     
 
 
            mjr. Bc. Jiří Barták                                                                        pplk. Mgr. Roman Skřepek
vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti                                                            rada ÚOKFK SKPV

        mobil: +420 602 322 791                                                                  mobil: +420 603 190 433

 

Odkazy do noveho okna

staceni1

staceni1 

Detailní náhled

staceni2

staceni2 

Detailní náhled

staceni3

staceni3 

Detailní náhled

staceni4

staceni4 

Detailní náhled

staceni5

staceni5 

Detailní náhled

staceni6

staceni6 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem