Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dálnici D1 zastavila v pátek nehoda

KRAJ VYSOČINA: Řidič zřejmě usnul a zavinil hromadnou nehodu 

Dvě těžká a  dvě lehká zranění  a hmotná škoda za 1 370.000 korun  - taková je bilance páteční ranní dopravní nehody na 129. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno.
 
V pátek ráno patnáct minut před devátou hodinou došlo na 129. kilometru dálnice D1 v katastru obce Meziříčko ve směru na Brno k dopravní nehodě. Řidič nákladního vozidla Mercedes se zřejmě nevěnoval plně řízení a přehlédl čtyři nákladní vozidla Střediska správy a údržby dálnic. Tři vozidla stála při pravé krajnici a chystala se z místa odjet. Jedno z místa právě odjíždělo. Řidič Mercedesu  do těchto vozidel postupně narazil a sám skončil mimo komunikaci.
 
Z vyšetřování dopravní nehody vyplynulo, že řidič nákladního vozidla Mercedes Benz se při jízdě v pravém jízdním pruhu plně nevěnoval řízení svého vozidla - zřejmě ho přepadl mikrospánek - a s vozidlem plynule přejel na krajnici, kde svou pravou přední částí narazil do zadní části nákladního vozidla Iveco, které nárazem poškodil.  Za tímto vozidlem byla připojena pojízdná uzavírková tabule, kterou také poškodil. Při této kolizi došlo ke střetu s šestapadesátiletým pracovníkem Střediska správy a údržby dálnic Velký Beranov, který na straně řidiče v té době nastupoval do vozidla Iveco. Muž byl nárazem odhozen po směru jízdy a zůstal ležet na krajnici. Nárazem muž utrpěl těžké zranění a byl vrtulníkem letecky transportován do Fakultní nemocnice Brno - Bohunice.
 
Po střetu vozidla Mercedes Benz s vozidlem Iveco došlo vlivem setrvačnosti k odmrštění jízdní soupravy do pojízdné uzavírkové tabule, která byla nárazem poškozena. Tato tabule byla připojena za další silničářské vozidlo značky Mercedes Benz. Toto vozidlo bylo při dopravní nehodě také poškozeno. Stejně tak byla poškozena další pojízdná uzavírková tabule, která byla připojena za vozidlo značky Tatra.
 
Viník celé řetězové nehody po nárazu do jízdních souprav setrvačností dále pokračoval se svým vozidlem po krajnici, kde svou přední částí vozidla narazil ještě do zadní části vozidla značky Liaz. Poté vyjel vpravo mimo dálnici, kde zůstalo stát na travnatém pásu. Vozidlo Liaz bylo po nárazu nehodě poškozeno a bylo odmrštěno přes pravý a levý jízdní pruh dálnice D1, kdy přední částí narazilo do zdvojených středových ocelových svodidel, které byly poškozeny. Dalším účastníkem této kolize byl řidič vozidla Iveco. Tento řidič, který k místu přijížděl, už nemohl na vzniklou situaci nijak zareagovat a střetu s vozidlem nedokázal zabránit, neboť k tomu došlo zcela náhle a bezprostředně.
 
Pravděpodobný viník celé nehody – jednapadesátiletý cizí státní příslušník, byl při nehodě těžce zraněn, a také jeho musel vrtulník transportovat do Fakultní nemocnice Brno - Bohunice. Dopravní nehoda si vyžádala také dvě lehká zranění. Oba lehce zranění účastníci byli převezeni k ošetření do jihlavské nemocnice a oba byli po ošetření propuštěni. Jednalo se o šestatřicetiletého řidiče vozidla Iveco a jednatřicetiletého spolujezdce z jednoho silničářského vozidla. U řidičů, kteří měli nějaký podíl na dopravní nehodě, byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na havarovaných vozidlech, pojízdných uzavírkových tabulích a středových svodidlech v celkové výši 1 370.000 korun.
 
Řidič vozidla Mercedes Benz je podezřelý z porušení příslušného ustanovení zákona o  provozu na pozemních komunikacích a tím je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti podle ustanovení.
 
Provoz na dálnici D1 v místě komplikované dopravní nehody byl na tři hodiny zcela zastaven. Policisté odkláněli dopravu na souběžnou silnici II/602. Vozidla sjížděla z dálnice D1 na 119. kilometru ve Velkém Beranově. Poté pokračovala přes Velký Beranov po silnici II/602 do Měřína, kde na 134. kilometru na dálnici D1 znovu najížděla. Na křižovatce ve Velkém Beranově regulovali provoz dopravní policisté. Přesto se zde tvořily kolony vozidel.
 
Odklon dopravy způsobil na dálnici D1 velké problémy, a to před sjezdem na 119. kilometru. Důvodem byl především velice silný páteční provoz. Před tímto místem se tvořila kolona, která dosahovala délky zhruba sedmi kilometrů. Příčinou vzniku této kolony byla také omezená propustnost silnice II/602, po které byl odklon veden. Po zadokumentování dopravní nehody době probíhaly na místě vyprošťovací práce. Kolem poledne byl obnoven provoz v levém jízdním pruhu. Dálnice byla znovu plně průjezdná ve 13.10 hodin. Vzhledem k silnému pátečnímu provozu se ale v místě ještě kolem patnácté hodiny vytvářely kolony.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
4. září  2011

vytisknout  e-mailem