Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dálnici D1 zastavila nehoda

KRAJ VYSOČINA - Řidič přehlédl odstavený tahač s návěsem 

Provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu zkomplikovala ve středu 7. září odpoledne dopravní nehoda. Pravděpodobný viník nehody usedl za volant tahače, i když měl vysloven zákaz řízení.
 
Na 139. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu došlo patnáct minut před sedmnáctou hodinou k dopravní nehodě dvou nákladních souprav. Jak vyplynulo z vyšetřování nehody, šestadvacetiletý  řidič se zřejmě plně nevěnoval řízení nákladní soupravy – tahače s návěsem. Při jízdě v odstavném jízdním pruhu přehlédl řádně označenou odstavenou nákladní soupravu, kterou tvořil tahač a návěs, a narazil přední částí svého tahače do zadní části stojícího návěsu.
 
Nákladní souprava zde byla odstavena z důvodu defektu na předním kole tahače. Po srážce nákladních souprav se oddělila kabina tahače od podvozku a zůstala zaklíněná v zadní části stojícího návěsu. Řidič zůstal po srážce zaklíněn v kabině tahače, ze kterého ho museli vyprostit profesionální hasiči z Velkého Meziříčí. Řidič druhého tahače byl v době dopravní nehody mimo vozidlo.
 
Při dopravní nehodě došlo ke zranění obou řidičů. Pravděpodobný viník nehody byl těžce zraněn a  z místa nehody musel být vrtulníkem přepraven do nemocnice v Brně – Bohunicích. Devětatřicetiletého řidiče druhého tahače, který utrpěl středně těžké zranění, převezla posádka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina do Nemocnice v Jihlavě. Odsud byl po ošetření a prohlídce propuštěn do domácího léčení. Při dopravní nehodě došlo k poškození vozidel i nákladu obou návěsů. Obě nákladní soupravy byly po dopravní nehodě nepojízdné.
 
V průběhu přistání vrtulníku byla dálnice zhruba na 40 minut zcela uzavřena. Poté byl se podařilo zprůjezdnit levý jízdní pruh. Provoz na dálnici D1 byl zcela obnoven půl hodiny před půlnocí. Při srážce došlo k úniku motorové nafty z palivové nádrže jednoho z tahačů. Zbytek nafty z nádrže hasiči odčerpali. Na vozovku vyteklo zhruba 150 litrů motorové nafty. Ke znečištění travnaté meze ani k ohrožení životního prostředí nedošlo. Uniklou naftu zlikvidovali pomocí speciálního sorbentu profesionální hasiči. Při vyšetřování nehody policisté zjistili, že pravděpodobný viník nehody neměl za volant vůbec usednout, neboť má vyslovený zákaz činnosti řízení motorových vozidel, a to až do 19. ledna 2012. Dopravní nehoda si vyžádala hmotnou škodu ve výši téměř jednoho milionů.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtkovvá, vrchní komisař
8. září 2011
 

vytisknout  e-mailem