Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Cyklista v podnapilém stavu přeletěl přes řídítka

RAKOVNICKO – Cyklisté jsou také účastníky silničního provozu. Alkohol nepatří nejen za volant, ale ani za řídítka. 

Dopravní policisté společně se zdravotníky vyjížděli ve středu 19. ledna, před desátou hodinou dopolední, k havárii cyklisty, k níž došlo v obci Olešná. 

Třiatřicetiletý muž jel na jízdním kole z Chrášťan do Olešné, kde najel na panelový chodník, přičemž nezvládl řízení, přeletěl přes řídítka a dopadl na zem. Tím si způsobil blíže nespecifikované zranění, které si vyžádalo transport do kladenské nemocnice.

Policisté před převozem do nemocnice cyklistu vyzvali k dechové zkoušce, kdy přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou 0,90 promile.

O tom, že alkohol nepatří za volant, všichni řidiči moc dobře ví, ale přesto to někteří nerespektují. Stejný problém je i u cyklistů. I oni jsou účastníky silničního provozu, a i pro ně platí nulová tolerance alkoholu za řídítky. Podle Besipu způsobí 30 % všech nehod cyklistů ti, kteří jeli pod vlivem alkoholu. 

Jízda na kole pod vlivem alkoholu je velmi nebezpečná. Je to tím, že kromě obecně známých rizik spojených s požitím alkoholu a účastí v silničním provozu číhají na cyklisty ještě další, specifická nebezpečí:

  • cyklisté musí při jízdě neustále udržovat rovnováhu,
  • v případě pádu či kolize nejsou (prakticky) ničím chráněni,
  • cyklisté jsou hůře viditelní pro ostatní – hlavně pro řidiče motorových vozidel,
  • cyklisté pod vlivem alkoholu méně často používají přilbu a více při jízdě riskují,
  • brzdná dráha jízdního kola je delší než u motorových vozidel, alkohol navíc prodlužuje reakční dobu cyklistů, v případě nebezpečné situace často nestačí zastavit či výrazněji zpomalit.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
20. ledna 2022

vytisknout  e-mailem