Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení "VLNA" bylo úspěšné

Policie ČR dnes provedla součinnostní cvičení s Celní správou ČR, s námětem fiktivního rozhodnutí Vlády ČR o znovuzavedení kontrol na státní hranici. 

Do cvičení s názvem „VLNA“ se dnes zapojilo na 200 policistů, z nichž polovina byla v roli figurantů a dále dvě desítky příslušníků Celní správy ČR. Cílem cvičení bylo především v praxi ověřit postupy, nastavené pro případ masivní migrační vlny, která by zapříčinila rozhodnutí vlády znovuzavést hraniční kontroly na státních hranicích. Tato situace by vyžadovala mimo jiné i operativní zřízení registračních míst. Právě činnost na těchto registračních místech byla stěžejní částí cvičení.

Figuranti, frekventanti z policejních škol, byli nasměrování do míst, kde se uskutečnila kontrola dokladů, prohlídka osob, identifikační úkony a pohovory směřující ke zjištění, zda má cizinec v úmyslu žádat na území České republiky o azyl či nikoliv. Podle toho pak následoval převoz do jednoho ze záchytných zařízení pro zajištění cizinců, přijímacího střediska pro azylanty anebo odepření vstupu na území republiky.

Sehrána byla také situace, kdy policie obdrží informaci o větším počtu migrantů ve vlaku směřujícím z Rakouska do České republiky. Na to policie reagovala zastavením vlaku ještě na Rakouském území. Fiktivní situace vyústila ve vystoupení uprchlíků z vlaku a následný pěší přesun směrem do České republiky.

Ke své činnosti na hraničních přechodech zahrnutých do cvičení (Dolní Dvořiště, Mikulov) policisté využívali nejmodernější techniku. Šlo především o speciální vozidla zvaná Schengenbus, termovize, mobilní monitorovací kancelář, speciální techniku na odhalování neregulérních dokladů, heart-beat detektory snímající tlukot srdce při možném převozu cizinců v úkrytech a policejní terénní vozidla. Příslušníci Celní správy ČR poskytli pro účely cvičení několik speciálně vycvičených psů na vyhledávání platidel, tabáku a narkotik. Dále mobilní kanceláře pro výkon služby Celní správy ČR na hranicích vybavených kontrolně technickými prostředky pro zvládnutí plynulého odbavování vozidel na hraničních přechodech. V registračních místech byla zajištěna také lékařská pomoc pro případ nutnosti lékařského ošetření některého z uprchlíků. Terén především nad „zelenou hranicí“ monitoroval vrtulník Letecké služby Policie ČR.

„Cvičení bylo velice komplexní, šlo o navození situace blížící se co nejvíce reálným podmínkám, se kterými by byli policisté konfrontováni. Využíváme zkušeností jak vnitrostátních, tak i získaných během zahraničním misí k ochraně vnější schengenské hranice. Můžeme konstatovat, že Policie ČR v dnešní zkoušce obstála“, uvedl ke cvičení policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý.

Policisté si dnes v praxi ověřili, že jsou schopni skupinu pěti desítek migrantů na registračním místě bez zásadních komplikací během šesti hodin administrativně odbavit a následně dopravit do příslušných zařízení. Při takovém množství migrantů, by zjevně nedošlo k žádnému omezení a narušení běžného chodu a provozu na hraničním přechodu.

Dnešní cvičení zároveň ukázalo určité dílčí nedostatky, které je do budoucna nutné odstranit. Jedním z nich je absence mobilních zařízení pro snímání daktyloskopických otisků, které dokáží na místě porovnat otisk prstu cizince s již existující databází. Dalším problémem se ukázalo být propojení jednotlivých centrálních databází s koncovými stanicemi používanými v registračních místech.

8. března 2016
kpt. Bc. Jozef Bocán
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

plk. Mgr. Kateřina Rendlová
tisková mluvčí, Ředitelství služby cizinecké policie

vytisknout  e-mailem