Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Cvičení SIMEX 2016 dnes odstartovalo prvním dnem rozeher

Jihočeští policisté v rámci cvičení plnili své úkoly, zajistili místo havárie a regulovali dopravu i navádění vozidel IZS. 

Havárii plynovodu a následný požár, který nastal v 12.10 hodin 21. ledna 2016 v lokalitě obce Hracholusky na Prachaticku, řeší složky profesionálních i dobrovolných hasičů, policie, distribuční společnost E.ON a představitelé dotčených obcí. 

Tak začalo v úterý 24. května dvoudenní cvičení SIMEX 2016, jehož cílem je prověřit postup a řešení situace při simulované havárii plynovodu a následném přerušení dodávek plynu pro odběratele. Součinnost si během něj mimo jiné prověřují zástupci distributora plynu ze společnosti E.ON, složek integrovaného záchranného systému i krizové štáby kraje a dotčených obcí s rozšířenou působností. Cvičení se koná v budově krajského úřadu, částečně v terénu a nijak neomezí chod běžného života obyvatel v regionu ani dodávky plynu odběratelům.

PČR krizový štábPČR krizový štáb
Pracovníci distributora plynu ze společnosti E.ON zajistili s hasiči a policií místo havárie a plyn z porušeného potrubí nechali kontrolovaně vyhořet. Při této události nebyl nikdo zraněn. Přesné příčiny havárie se zjišťují.

Krizový štáb společnosti E.ON v důsledku toho vyhlásil stav nouze pro oblast Prachaticka a Vimperska včetně dvou obcí na Strakonicku. Bez dodávek plynu se v důsledku havárie ocitlo několik tisícovek zákazníků. Opravy podle odhadů potrvají několik dnů.

Vzhledem k závažnosti situace a nepříznivým klimatickým podmínkám, kdy lednové teploty spadly hluboko pod bod mrazu, vyhlásili hasiči v 13.47 hodin zvláštní stupeň poplachu. Následně jihočeský hejtman Jiří Zimola svolal krizový štáb kraje, který bude koordinovat další postup řešení události, zejména náhradních dodávek tepla do postižených domácností, zdravotnických zařízení i veřejných institucí. 

 

Radek Šíma KÚ Jčk

Jiří Matzner PČR

vytisknout  e-mailem