Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Cvičení SAFEGUARD dnes končí

KRAJ VYSOČINA: Zákrok předvedli policisté ze speciální jednotky 

Čtyřdenní cvičení SAFEGUARD Dukovany 2018, které včera dopoledne vyvrcholilo společnými dynamickými ukázkami, prověřilo součinnost vojáků, policistů a společnosti ČEZ při vnější ochraně Jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se aktivně zapojilo také pětatřicet policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.  Jednalo se o policisty pořádkové a dopravní policie, policisty ze Speciální jednotky Dukovany a policisty z obvodního oddělení Hrotovice, v rámci jejichž teritoria se nachází jaderná elektrárna.

Skupina pachatelů napojených na radikální skupinu plánuje proniknout do jaderné elektrárny Dukovany a převzít kontrolu. Snaží se získat informace o možných způsobech vstupu a infrastruktuře uvnitř jaderné elektrárny. Těmto pachatelům se podařilo navázat kontakt s osobou pracující uvnitř elektrárny tzv. insiderem. Pachatelé si s touto osobou domluvili schůzku na příjezdové cestě k záložnímu vjezdu do jaderné elektrárny Dukovany. Policii se však podařilo získat informace o plánované schůzce a rozhodla se zakročit a osoby zadržet. Právě takový byl scénář pro jednu z dynamických ukázek. Zákrok proti nebezpečným pachatelům předvedli v rámci cvičení policisté ze Speciální jednotky Dukovany.

„Policisté speciální jednotky, která je dislokována přímo v areálu elektrárny, musí být schopni provést prvotní opatření a zákrok při bezprostředním ohrožení života nebo zdraví osob či majetku za situace, kdy zákrok nesnese odkladu. Vyplývá to z jejich služebního zařazení, kdy hlavním úkolem této  je pohotovostní ochrana jaderné elektrárny proti možným narušitelům.,“ uvedl na adresu jednotky brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Kromě ochrany elektrárny a dalších prvků kritické infrastruktury v jejím bezprostředním okolí, je dalším z hlavních úkolů speciální jednotky je spolupráce při realizaci a zákrocích proti pachatelům trestné činnosti, u kterých lze předpokládat, že budou klást aktivní odpor nebo jinak závažně ztěžovat postup příslušného policejního orgánu. Policisté speciální jednotky jsou k plnění těchto náročných úkolů vybaveni speciálními zbraněmi a speciálními donucovacími prostředky a tomuto zaměření odpovídá také jejich náročný výcvik. Velice důležitou a nedílnou součástí přípravy na zásah v reálných podmínkách je náročný výcvik policistů speciální jednotky. Z tohoto důvodu policisté zařazeni v jednotce zaměřují pravidelná cvičení pro různé takticko - technické operace, zejména pro případ ohrožení objektu a okolí jaderné elektrárny.

 „Obzvlášť v současné době nemůžeme podceňovat případné hrozby možných teroristických útoků. Proto bezpečnost jaderné elektrárny a jejího okolí patří dlouhodobě mezi naše priority. Všechny složky, které jsou zapojeny do ochrany elektrárny, aby v případě vzniku jakékoliv mimořádné situace byly propojeny cestou řídícího štábu a operačního střediska a právě funkčnost spojení jsme si mohli v rámci cvičení vyzkoušet. Policisté speciální jednotky, kteří se zapojili do dnešních ukázek, předvedli vysoce  profesionální zákrok a prokázali, že jsou schopni plnit všechny úkoly, které spočívají v ochraně jaderné elektrárny proti vnějšímu útoků ze strany případných pachatelů,“ zhodnotil ukázku ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina představili v rámci cvičení také moderní techniku a některá specializovaná vozidla určená pro výkon služby na odboru služby dopravní policie, odboru cizinecké policie, pořádkové policie i služby kriminální policie a vyšetřování. Jednalo se o speciální monitorovací vozidlo, vozidlo pro kontrolu kamionové dopravy, vozidlo cizinecké policie vybavené  speciální technikou umožňující odhalit padělky dokladů a vozidlo s kterým pracuje v terénu na místě činu kriminalistický technik a dále i čtyřkolka, kterou využívají policisté při ochraně a kontrolách elektrárny. 

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

19. září 2018

vytisknout  e-mailem