Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtyři obvinění za úvěrové podvody

Přinášíme informace k případu s úvěrovými podvody 

 
            Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (odbor závažné hospodářské trestné činnosti) zahájili v uplynulých dnech trestní stíhání proti čtyřem osobám
ve věku 34-54 let pro podezření ze spáchání trestného činu úvěrový podvod podle § 250b odst. 1, odst. 5 trestního zákona spáchaného dílem dokonaným a dílem ve stádiu pokusu nebo pomoci k tomuto trestnému činu. Případ vyvrcholil v minulém týdnu, kdy proběhly na několika místech hlavního města a ve Středočeském kraji domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, během kterých byly zadrženy podezřelé osoby a zajištěny důkazní materiály. Proti všem čtyřem zadrženým bylo zahájeno trestní stíhání.
 
            Jednání obviněných mělo spočívat v tom, že v průběhu let 2007-2009 požádali ve třech jednotlivých případech dva bankovní ústavy o úvěry ve výši 15, 13 a 23 milionů korun, přičemž při jednání o úvěr na nákup pozemku s nemovitostmi měli uvést u dvou žádostí úmyslně nepravdivý údaj o zárukách pro splácení úvěru, který byl doložen padělanými smlouvami, jejichž výrobu měli zajistit další obvinění. V případě prvního úvěru došlo k poskytnutí finančních prostředků, v případě druhého úvěru banka včas zjistila, že se jedná o padělané smlouvy a k vyplacení úvěru tudíž nedošlo. Z poskytnutého úvěru byl v době splatnosti splacen pouze zlomek. Bance měla jednáním obviněných vzniknout škoda ve výši 15 milionů korun.
 
            V třetím případě požádal obviněný muž o úvěr ve výši 23 milionů korun na koupi dvou panelových domů. Jako primární zdroj splácení úvěru měl bance předložit smlouvu o smlouvě budoucí uzavřenou s jiným subjektem, ve které bylo uvedeno, že tento subjekt od něj později tyto budovy odkoupí, a z těchto prostředků bude úvěr splacen, k čemuž však nedošlo. Tento úvěr byl v době splatnosti splacen pouze částečně, bance tudíž vznikla škoda ve výši 20 milionů korun. 
 
            Na tomto případu pracovali policisté již od dubna roku 2008, kdy byly zahájeny úkony trestního řízení, které byly postupně rozšiřovány o další skutky. Závěrečné fáze realizace se účastnilo 44 policistů ÚOKFK SKPV. V případě odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody na pět až dvanáct let. Všichni obvinění jsou v současné době stíháni na svobodě.
 
                             
                                                                                                                      pplk. Mgr. Roman Skřepek
                                                                                                                            rada ÚOKFK SKPV

vytisknout  e-mailem