Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Čtvrté kolo "opice"

Dne 9. dubna 2017 moravskoslezští policisté ve spolupráci se sdružením Ostrava bezpečná doprava!!! zrealizovali čtvrté kolo preventivního projektu „Řídím bez opice". 

5 IMG_3161.JPGCelodenní akce se zúčastnilo víc jak 130 řidičů a to z řad žáků autoškol, začínajících řidičů i široké veřejnosti, což je nejvyšší účast za celou dobu realizace projektu.

Všichni zúčastnění měli stejné podmínky. Řídili své vozidlo po vymezené trase ve tvaru „osmičky“ nejprve cvičně  - za střízliva. Následně vystoupili z vozidla a nasadili si tzv. alkobrýle (simulují vidění opilého řidiče). Museli vzít klíče od vozidla, dojít k vozidlu, odemknout, nasednout, připoutat se, nastartovat a rozjet se a ujet stejnou trasu. Samozřejmě to bylo na každém, zda se rozjede či ne. Poté se jízda opakovala, ale za pomocí tzv. drogobrýlí (simulují účinky požití marihuany).

6 IMG_3168.JPGJízdy, při kterých měli řidiči brýle na očích, byly pomalé. Řidiči se soustředili na svou trať. Při objíždění dopravního kuželu, byl každý obezřetný. To byly chvíle, kdy si každý uvědomil možná rizika z jízdy pod vlivem alkoholu či drog, což může být např. špatná prostorová orientace, špatný odhad vzdálenosti, rozdvojené vidění.

Po jízdách účastníci absolvovali besedu s dopravními policisty. Ti je seznámili s problematikou alkoholu a drog za volantem, kazuistikami, ale také s možnostmi, jak se zjistí, je-li řidič ovlivněn alkoholem či drogou. Na závěr všichni dostali samolepku s logem projektu a jednorázový alkoholtest. 

Této akce se zúčastnili i studenti středních škol, kteří absolvují kurzy autoškoly v rámci přípravy na své budoucí povolání. Zvýšil se také počet žáků autoškol. Pozitivním zjištěním je, že zúčastněné jsme touto preventivní aktivitou odradili od budoucí jízdy pod „vlivem“, což se potvrdilo v závěrečných vyplněných dotaznících.

K akci se také připojili českolipští policisté na Autodromu v Sosnové – blíže na webových stránkách:  http://www.policie.cz/clanek/na-autodromu-si-ridici-vyzkouseli-jizdu-pod-vlivem.aspx 

fotogalerie zde

por. Mgr. Kateřina Špoková
11. dubna 2017

vytisknout  e-mailem