Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Čtení "Policejních pohádek" napříč Českou republikou

Policisté čtou „Policejní pohádky“

Úderem desáté hodiny se ve čtvrtek 26. března 2015 rozezní zemí „Policejní pohádky.“ Akci „Policisté čtou Policejní pohádky“ podpořila ostatní krajská ředitelství, díky vstřícnosti kolegů je proto možný její celorepublikový formát. Policisté v dalších krajích tak budou číst dětem ve školách, školkách i nemocnici.

Knížka „Policejních pohádek“ obsahuje celkem 16 pohádek a příběhů. Dějem pak děti provede policista Honzík. V závěru pohádky zopakuje správné pravidlo soudce, spravedlivý Přemysl. Příběhy zahrnují časté protiprávní situace a dětem vhodnou formou přibližují zásady bezpečného chování či naopak upozorňují, jakého jednání se vyvarovat. Mezi příběhy tak lze nalézt téma sprejerství, pohřešování dítěte, násilné, majetkové i mravnostní trestné činnosti a další. Nezapomněli jsme ani na problematiku bezpečného pohybu na komunikacích či nebezpečí drog. Namátkou lze uvést i názvy některých příběhů:

„Jak droga zatemnila Petříkovi mysl,“
„Jak Frantík a Terezka zkoušeli tatínkovo víno,“
„Jak Jaromírovi ubližovali špatní kamarádi a jak ho Oldřich zachránil,“
„Jak si Bohumil půjčoval, až se dostal do vězení.“

Autorem knihy je ostravský soudce Mgr. Roman Pokorný. Knihu ilustrovala paní Šárka Nogová. Uvnitř publikace děti naleznout také CD, obsahující všechny pohádky. Posluchačům je načetli policisté i soudce. Formát dětské knihy v rámci projektu „Policejních pohádek“ nebyl zvolen náhodou. Pohádkami a příběhy se snažíme děti co nejpřirozenějším způsobem seznámit s bezpečnostními zásadami. Kouzelné ilustrace i jednotlivé příběhy knížky vrací děti ovšem také ke čtení. Ať už jsou jim pohádky čteny nejbližšími, nebo čtou samy. Termín celorepublikové akce 26. března 2015 byl mimo jiné zvolen také pro podporu čtení. Březen je někdy označován měsícem knihy i internetu. Prostřednictvím „Policejních pohádek“ se tak děti mohou věnovat čtení.

A kde se tedy budou číst pohádky ve čtvrtek 26. 3. 2015 od 10 hodin v Moravskoslezském kraji?

Základní škola Olbramice (Ostravsko) – kontakt mjr. Mgr. Gabriela Holčáková - čtení se zúčastní autor knihy soudce
Nemocnice ve Frýdku-Místku – kontakt por. Mgr. Vlastimil Starzyk
Základní škola Floriána Bayera, ul. Štramberská, Kopřivnice (Novojičínsko) – kontakt pprap.. Bc. Marika Jeličová (974 735 787, obvodní oddělení policie Kopřivnice), případně mjr. Gabriela Holčáková
Základní škola Slovenská, ul. Slovenská, Karviná – Hranice – nprap. Jaroslav Kus
Základní škola Vítkov, ul. Komenského 754 (Opavsko) – kontakt nprap. Bc. Pavla Welnová – čtení bude v pilotní škole, kde byly pohádky původně čteny při tvorbě knížky a postřehy pedagogů pak měly vliv na další tvorbu pohádek
Základní škola Rudná pod Pradědem, Stará Rudná 121 (Bruntálsko) – kontakt por. Bc. Pavla Jiroušková.

Pro informaci, kde je čtení „Policejních pohádek“ realizováno ve vašem kraji, kontaktujte prosím tiskové mluvčí jednotlivých krajských ředitelství.

Knížku „Policejních pohádek“ bylo možno vydat díky podpoře Moravskoslezského kraje. Na sklonku roku 2014 bylo vydáno víc než 6 000 kusů. Původně zamýšlená distribuce do moravskoslezských školek, škol a knihoven, postupně vrcholila desítkami zájemců z celé republiky. Publikace byla distribuována i do knihoven či škol, které o ni požádaly. Vzhledem ke značnému zájmu bylo přistoupeno k přípravě dotisku pohádek. Knihu zatím nelze koupit, pro veřejnost je dostupná v krajských vědeckých knihovnách a knihovnách, jež o ni požádaly.

Jak lze knihu „Policejních pohádek“ získat v příštích měsících?
 
Pro příznivce „Policejních pohádek“ máme i dobrou zprávu. V druhé půlce měsíce dubna 2015 vyhlásíme výtvarnou soutěž pro jednotlivce i školy. Knížka „Policejních pohádek“ bude cenou pro vítěze. O detailech soutěže budete informováni na našem webu www.policie.cz v odkazu „Policejní pohádky.“
Překvapení máme přichystáno i pro návštěvníky Dne policie 2015, již tradičně připravovaného Krajským ředitelstvím policie Moravskoslezského kraje. Někteří soutěžící, jež v průběhu akce splní soutěžní úkoly, získají knihu „Policejních pohádek.“ Podrobně budou podmínky rovněž zveřejněny před akcí. Každopádně opět je to další možnost, jak mohou žádanou knihu lidé získat. Den policie bude realizován 20. 6.2015 v prostorách Slezskoostravského hradu.

Desítky žádostí škol pak střídají i reakce učitelů. Naše emailové schránky se plní fotografiemi dětí zaujatých četbou, dětských obrázků policistů i policejních pohádek. Namátkou tedy další reakce učitelek: „Velice Vám děkujeme za zaslání knížky s CD - Policejní pohádky! Děti se zajímavou formou seznamují s nástrahami současného světa a s otázkami v závěru každého příběhu hledají nejvhodnější řešení. Učí se tak předvídat nebezpečí a co nejlépe se v krizových situacích zachovat. Dětem se líbí, že jsou příběhy napínavé a poprvé se seznamují také s prací soudce. Pestrost příběhů nám dovoluje zařazovat četbu do více okruhů vzdělávání a pří tématu o dopravě jsme si s vaší knihou užili i spoustu dalších motivovaných činností! Velice Vám děkujeme!“       

Základní i další informace o našem knižním fenoménu lze nalézt v původních tiskových zprávách:
Křest knihyDistribuce  knihy,  v odkazech naleznete i ohlasy médií včetně cizojazyčných.

Závěrem znovu poděkování Moravskoslezskému kraji, který pomohl zrodu projektu „Policejních pohádek,“ stejně jako kolegům, kteří projekt podpořili a díky nim tak mohou děti „Policejní pohádky“ slyšet napříč republikou.

                                                                                             mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
                                                                                                     Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje | 24. 3. 2015


Zajímavá reakce na čtení policejních pohádek v podání pedagožky Základní a Mateřské školy Neplachovice
Video naleznete v pravém sloupci "Videa ze života školy," pod názvem "Pomáhat a chránit."

NÁVRAT NA HLAVNÍ STRÁNKU            O PROJEKTU        DISTRIBUCE        NAPŘÍČ MÉDII       ČTENÍ POHÁDEK


V případě dotazů nás kontaktujte na emailu : krpt.pio@pcr.cz či na tel. č. 974 721 238 por. Bc. Kateřina Kubzová (Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, krajský koordinátor prevence)
  

vytisknout  e-mailem