Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Cizinci nelegálně pracovali i převáželi drogy

ZLÍNSKO: Příslušníci cizinecké policie odhalili trestné činy, přestupky i hledané osoby.  

 

Policisté z odboru cizinecké policie v uplynulých dnech intenzivně kontrolovali pobyt a aktivity cizinců, stejně jako ubytovatelů. Ve dvou listopadových bezpečnostních opatřeních, z nichž každé trvalo tři dny, zkontrolovali policisté 1755 osob, 189 vozidel a na kontrolu zavítali do 201 ubytovny nebo jiného objektu, kde se zdržují cizinci. Při kontrolách se zaměřili nejen na legálnost pobytu cizinců na našem území, ale také na oprávnění k práci či podnikání. Kromě toho kontrolovali dodržování zákonných povinností na straně ubytovatelů, kteří mají mimo jiné povinnost oznamovat ubytování cizinců. Při těchto kontrolách policisté odhalili také tři trestné činy.

Jedním z trestných činů bylo maření výkonu úředního rozhodnutí, jehož se dopustil cizinec, který nedodržel soudem určenou lhůtu pro opuštění České republiky. Podezřelý muž prostřednictvím Mezinárodní organizace pro migraci požádal o návrat do své domovské země. Za spáchání tohoto trestného činu zákon ukládá až tříleté vězení.

Když příslušníci cizinecké policie zastavili v sobotu 16. listopadu večer auto směřující na Slovensko, nestačili se divit, co při kontrole objevili. Doklady řidiče byly v pořádku a řidič byl střízlivý. V batohu, který měl jednadvacetiletý cizinec v autě, policisté našli téměř čtvrt kila sušené marihuany. Policisté muže zadrželi, drogu zajistili a vsetínští kriminalisté začali zpracovávat podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který mladému cizinci hrozí až pětileté vězení. Mladík se přiznal, že na Moravě marihuanu toho dne koupil a chtěl ji převézt do své domoviny.

Třetí zjištěný trestný čin byl také spojený s drogami. Policisté kontrolovali na parkovišti ve Valašském Meziříčí pětadvacetiletého řidiče osobního auta, u něhož zjistili, že je pod vlivem pervitinu a marihuany. Následně u jeho spolujezdce našli sáček s pervitinem. Začalo se tak zpracovávat jak podezření ze spáchání stejného trestného činu, jako v případu z Horní Bečvy, tak přestupek řízení pod vlivem návykové látky.

Při kontrolách policisté vypátrali čtyři hledané osoby: tři cizinci byli hledáni kvůli probíhajícímu trestnímu řízení v jejich domovině a na čtvrtého byl vydán souhlas se zadržením, neboť byl podezřelý ze spáchání trestného činu, jehož se měl dopustit v Uherském Brodě.

Na stavbách, které policisté v regionu navštívili, přistihli policisté tři cizince, kteří pracovali bez povolení k zaměstnání. S těmito nelegálně pracujícími cizinci bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění.

Při kontrole policisté zjistili osmnáct prohřešků jednotlivých osob ze zahraničí týkajících se porušení zákona o pobytu cizinců v České republice. Navrch u dvou ubytovatelů zjistili porušení povinností spojených s ubytováváním cizinců. Dalších deset přestupků, které policisté při opatření zjistili, se týkalo provozu na pozemních komunikacích.


 

20. listopad 2013, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem